Vláda prodlouží omezení volného pohybu nejméně o týden

Vláda pravděpodobně minimálně o týden prodlouží omezení volného pohybu, řekl ministr zdravotnictví Vojtěch v ČT. Nyní opatření platí do 1. dubna.

V Česku platí nouzový stav, zatím byl vyhlášen do 11. dubna. Vládní politici včetně premiéra Andreje Babiše už se vyslovili pro jeho prodloužení o dalších 30 dní. K tomu ale kabinet potřebuje souhlas Sněmovny.

Premiér Babiš odmítá, že distribuce zdravotních pomůcek nefunguje. “Systém, který máme, je jeden z nejlepších v Evropě. Nikdo nevytvořil letecký most s Čínou,” uvedl pro Události. Upozornil, že dodávky ochranných pomůcek jsou dnes celosvětový problém.

Premiér Andrej Babiš (ANO) apeluje na občany, aby dodržovali vládní opatření. “Podle našich expertů, pokud bychom neudělali ta opatření, tak bychom byli dnes někde na 10 tisících nakažených, a my jsme zatím pod tři tisíce,” uvedl v Událostech. Doplnil, že vrchol epidemie Česko teprve čeká.

Lidem pracujícím na dohodu by měl stát jako pomoc při pandemii koronaviru vyplácet jednorázový příspěvek. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) to uvedla pro DVTV. Hodlá proto navrhnout úpravu zákona, která by to řešila. Vládě by návrh mohla předložit zřejmě v pondělí.

Armáda podle mluvčí nevyhoví žádosti Vysočiny o pomoc v domově důchodců u Havlíčkova Brodu, protože na to nemá kapacity. Hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD) zatím odpověď nemá.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že bude lékařům v terénu dodávat 300 tisíc respirátorů týdně. “Díky několika velkým dodávkám materiálu v tomto týdnu jsme schopni pravidelně zásobovat respirátory nejen velké nemocnice, ale také praktické a dětské lékaře, stomatology, ambulantní specialisty a lékárníky,” uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zdroj: ceskatelevize.cz, novinky.cz

 

Přejít nahoru