Banky odloží splátky půjček včetně hypoték. Počkají i daně

Chystané úlevy míří hlavně na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných.
  • Některé banky nabídnou lidem, kteří se ocitnou v problémech kvůli šíření koronaviru, tříměsíční odklad splátek. Shodlo se na tom dnes prezidium České bankovní asociace.

Konkrétně bankéři mluví o pomoci u hypotékspotřebitelských úvěrů a půjček pro drobné podnikatele. Podle bank jde o vhodný nástroj pro přečkání krizové doby.

„Prezidium asociace si je vědomo možných tíživých dopadů epidemie COVID-19 na klienty a potvrzuje, že banky za svými klienty stojí a budou připraveny konkrétně pomoci těm klientům, na které ekonomické důsledky epidemie dopadly,“ říká Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace.

„Primárně se banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne epidemie nejtíživěji,“ dodává Štěpánek.

Současně zástupci asociace zahájili konzultace s Českou národní bankou. Banky chtějí, aby centrální banka nastíněný přístup ke klientům v krizové situaci zohlednila při výkonu dohledu.

O podrobnostech případné pomoci mají rozhodovat jednotlivé banky v konkrétních případech. Hlavní zásada: Kdo má problémy se splácením úvěrů, měl by se co nejdříve obrátit na svou banku či úvěrovou společnost a radit se s ní o dalším postupu.

Odpouštění splátek rozhodně nebude automatické. A konkrétně Moneta Money Bank navíc na Twitteru během odpoledne upozornila, že s tímto mimořádným opatřením momentálně vůbec nepočítá.

Po vlně kritiky pak Moneta své prohlášení smazala a nahradila vstřícnějším.

O tom, že banky nad podobným opatřením uvažují, informoval web Peníze.cz už včera, kdy je k tomuto kroku vyzvali i někteří politici. Například pirátský poslanec Tomáš Martínek bankám vzkázal, aby se inspirovaly Itálií, kde tamní banky i náměstkyně ministra financí přislíbily dočasné splátkové volno klientům z řad malých podnikatelů a domácností.

Ministerstvo financí zároveň o tři měsíce odložilo termín pro odevzdání daňového přiznání i samotnou splatnost daně. Má jít o úlevu zejména pro živnostníky a další drobné podnikatele (OSVČ) v souvislosti se současnou situací kolem koronaviru. Opatření bude mít formu plošného prominutí sankcí a správních poplatků.

Ministerstvo také slíbilo, že finanční a celní správa nebudou po dobu tří měsíců pokutovat podnikatele, pokud se nestihnou od začátku května nově zapojit do elektronické evidence tržeb (EET).

Mimořádná opatření chystá i ministerstvo práce a sociálních věcí. Dočasně zřejmě zruší maximální možnou dobu pro čerpání ošetřovného, která je dosud devět kalendářních dnů (šestnáct pro samoživitele). Výjimečně by na něj zřejmě dosáhli i někteří podnikatelé. Podrobnosti představí ministerstvo v pondělí. Firmy by také mohly dostat příspěvky na mzdy.

Na aktuální situaci zareagovala i Exekutorská komora. Její prezidium vydalo několik doporučení, podle kterých by exekutoři například měli pozastavit takzvané mobiliární exekuce, tedy zabavování majetku přímo v bytech dlužníků.

Už na začátku týdne odsouhlasila vláda pomoc pro malé a střední podnikatele a živnostníky. Budou moct požádat o bezúročnou půjčku na provozní financování až do výše 15 milionů korun. Úvěr dostanou s dvanáctiměsíčním odkladem splátek a bez poplatků.

V rámci nového úvěrového programu s názvem Úvěr COVID vyčlenily ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou 600 milionů korun. Nárok na zvýhodněný úvěr budou mít třeba ti, u kterých se zpozdilo plnění nebo došlo ke zrušení obchodního kontraktu. Dále třeba podnikatelé, kteří kvůli karanténě přišli o plánované kontrakty v důsledku zrušení veletrhů.

Žádosti bude posuzovat expertní komise složená ze zástupců ministerstva a rozvojové banky. Pokud bude žádost schválena, půjčí stát prostřednictvím banky podnikateli částky od 500 tisíc až do 15 milionů korun, a to do 90 procent prokázané škody.

Zdroj: https://www.penize.cz/pujcky/413361-banky-odlozi-splatky-pujcek-vcetne-hypotek-pockaji-i-dane

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru