Podle premiéra Andreje Babiše potřebuje Česko na tři týdny maximálně omezit mobilitu obyvatelstva a minimalizovat kontakty. Od pondělí by mohl být zakázán pohyb mezi okresy. Výjimkou by byly cesty do práce či kvůli péči o blízkou osobu.
Vláda podle premiéra Babiše počítá s uzavřením školek, škol a dětských skupin. Otevřené by měly být jen pro děti pracovníků záchranných složek, řekl. V následujících třech týdnech je v Česku podle něj nutné co nejvíc omezit mobilitu lidí a kontakty mezi nimi. K tomu je nutný nouzový stav, o jehož prodloužení má Sněmovna jednat v pátek.
Situace v nemocnicích se podle ministra Jana Blatného (za ANO) může zlepšit do tří až čtyř týdnů. Povinná karanténa se znovu prodlouží z 10 na 14 dnů, uvedl. Důvodem je šíření mutací koronaviru, které jsou nakažlivější.
Česko také od 1. března spustí plošné testování ve firmách, jak informoval vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Proplaceny budou čtyři testy na osobu za měsíc. V první fázi bude systém dobrovolný, později povinný, doplnil Havlíček.
Úřad vlády už po středečním jednání kabinetu uvedl, že stát přispěje na jeden test maximálně 60 korun, testování bude částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Nárok se bude vztahovat jak na zaměstnance, tak na osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).
Pro masivní testování ve firmách se vyslovuje opozice, požadují ho například Piráti a Starostové a nezávislí. Opatření by podle nich mohlo být jedním z řešení nelepšící se pandemické situace. Posílení testování opakovaně požadovali také zaměstnavatelé.
Německá kancléřka Angela Merkelová podle premiéra Andreje Babiše na dnešním jednání lídrů EU také přislíbila, že Německo už nebude požadovat od řidičů kamionů na hranicích testy na koronavirus. Datum ale zatím neupřesnila.
Jednou ze skloňovaných variant byl i tvrdý lockdown s uzavřením velkých podniků. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček však v rozhovoru pro Radiožurnál tuto variantu vyvrátil.
Zdroj: lidovky.cz