Bez zpřísnění opatření hrozí podle Hamáčka zahlcení zdravotníků

Pokud vláda v pátek nepřikročí ke zpřísnění restriktivních opatření přijatých kvůli šíření koronaviru, bude koncem října hrozit zahlcení zdravotnických kapacit v Česku. Novinářům to po jednání Ústředního krizového štábu řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Plánovaná opatření nechtěl před pátečním jednáním vlády konkretizovat. Podle něj ale lze vyloučit, že by se opakovalo jarní celkové zastavení země.

Přísnější hygienická opatření nyní připravuje ministerstvo zdravotnictví, v pátek je projedná vláda a následně budou zveřejněna. Hamáček je dnes konkretizovat nechtěl, podle něj by spekulace ničemu neprospěly. “Se znalostí toho, jak se vede diskuse, můžu vyloučit kompletní lockdown,” řekl pouze.

Hamáček zdůraznil, že vývoj epidemie není dobrý. “Přes všechna opatření, která byla nasazena, křivka (počtu nakažených) stále roste. Což s nějakým časovým odstupem bude vytvářet tlak na zdravotnické kapacity,” řekl. Krizový štáb podle něj nyní jedná s Prahou o zajištění dodatečných lůžkových kapacit, poté chce podobná jednání vést i s ostatními 13 kraji. Kvůli zajištění zdravotnického personálu bude podle Hamáčka nutné nařídit pracovní povinnost medikům.

V Praze se podle Hamáčka zatím debatuje o rezervní kapacitě 1000 lůžek. Měla by být ve čtyřech kategoriích – závažná a lehká lékařská péče, lidé, kteří nepotřebují trvalou péči, ale pouze dohled, a lidé, kteří potřebují izolaci, ale nemají podmínky k jejímu zajištění. Pro první dvě kategorie je nutné zajistit místa v nemocnicích a podle Hamáčka se jedná o otevření nepoužívaných pavilonů, případně o zahuštění lůžek nebo o využívání kapacit středočeských nemocnic. U třetí kategorie a čtvrté kategorie by bylo možné využít i zařízení hotelového typu, Hamáček řekl, že se s nimi jedná i o formě kompenzace a po nalezení dohody požádá ministerstvo financí o uvolnění potřebných peněz.

Ochranných prostředků je nyní podle Hamáčka dostatek. Ministerstvo vnitra také dokončilo tendry na dodání 19 milionů respirátorů FFP2, 30 milionů roušek a 780.000 ochranných obleků. Tento materiál ministerstvo předá Správě státních hmotných rezerv (SSHR).

Zdroj: čtk

Přejít nahoru