Češi začali vykupovat FFP2 respirátory. Prodeje rostly o stovky procent

Internetové obchody i kamenné lékárny hlásí za odpoledne strmý nárůst prodejů respirátorů. Stalo se tak poté, co premiér Andrej Babiš oznámil, že vláda zváží jejich povinné nošení na některých místech.

Rozhodnuto ještě není, ale Češi se už připravují na to, že by vláda mohla zavést nošení respirátorů v místech, kde se koncentruje velké množství lidí – například v obchodech s potravinami nebo veřejné dopravě.

A prodeje respirátorů trhaly během dne rekordy. „Odpoledne se po prohlášení pana premiéra strhla doslova nákupní horečka,“ potvrzuje Vladimír Finsterle, zakladatel internetového obchodu Lékárna.cz. „Lidé nakupovali respirátory po desítkách. Zásoby, které nám obvykle vystačí na 14 dnů, se prodaly během tří hodin,“ shrnul zájem lidí.

Také lékárníci v pražském IKEMu dnes zaznamenali zvýšený zájem o respirátory FFP2. „Zatímco v minulém týdnu jsme jich prodali v průměru 114 za den, během dnešního dne to bylo více než třikrát tolik, přesně 351,“ přidal aktuální čísla vedoucí Ústavní lékárny IKEM Michal Hojný.

A do třetice podobná zkušenost internetového portálu Nanospace, který nabízí nanovlákenné respirátory českých výrobců.

„Dnes odpoledne jsme zaznamenali o stovky procent více objednávek nanovlákenných respirátorů třídy ochrany FFP2 ve srovnání s předchozími dny. Pokud se další lidé dozvědí o avizovaném záměru vlády ve večerních zprávách, mohou se prodeje za dnešek ještě o řád zvýšit. Přesná čísla budeme znát po půlnoci,“ říká Lucie Konečná, provozní ředitelka obchodního portálu Nanospace.

Premiér Andrej Babiš dnes oznámil, že s rozvolňováním protiepidemických opatření Češi počítat nemůžou. Spíše naopak. Vláda podle něj uvažuje o tom, že by po vzoru Německa a Rakouska mohla zavést nošení chirurgických roušek nebo respirátorů. Kabinet o tom bude jednat nejspíš v pátek.

Lékárníci i provozovatelé e-shopů uklidňují, že respirátory nejsou nedostatkovým zbožím.

„I přes zvýšený zájem mezi pacienty máme na skladě respirátorů FFP2 prozatím dostatečné množství,“ říká Michal Hojný, šéf lékárny v pražském IKEMu. „Momentálně jsme sice na nejnižších zásobách, už ve čtvrtek ale čekáme další závoz,“ doplňuje také Vladimír Finsterle, zakladatel Lékárny.cz.

Na trhu tak jsou momentálně jak respirátory ze zahraničí, především z Číny, tak i od tuzemských výrobců. Také Správa státních hmotných rezerv disponuje 16 miliony kusů, ty jsou však určeny pro potřeby státu, v tomto případě nemocnic, záchranářů či policejních složek.

Čtyři miliony za měsíc

„Čeští výrobci respirátorů s nanovlákennou membránou mají aktuálně výrobní kapacitu čtyři miliony kusů respirátorů ochranné třídy FFP2 měsíčně. V jejich skladech jsou v současnosti k dispozici vyšší statisíce kusů nanovlákenných respirátorů FFP2 připravených k distribuci,“ řekl pro SZ Byznys předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs.

Nákupní horečku Čechů dokládá i zájem ve vyhledávačích Seznam.cz. Během dne se slova „ Respirátor FFP2“ dostala mezi nejčastější.

„Zájem o respirátory a další ochranné pomůcky vidíme také v tzv. trending topics, tedy v kategorii Právě se hledá na naší domovské stránce. Zobrazuje slova nebo slovní spojení, která v danou chvílí hledá nejvíce lidí. Velmi dobře to reflektuje aktuální dění ve společnosti a zájem o konkrétní témata,“ vysvětluje Michal Sedláček, produktový manažer Seznam.cz Vyhledávání.

Slovo respirátor se pak v žebříčku Skokani českého internetu za rok 2020 dostalo na třetí místo v kategorii Komerční produkty. Jedná se o přehled výrazů, které v meziročním srovnání zaznamenaly nejvyšší procentuální nárůst hledanosti.

Zdroj: seznamzprávy.cz

Přejít nahoru