Stovky policistů pomohou hygienám s trasováním

Ústřední krizový štáb se ve čtvrtek dopoledne sešel k dalšímu jednání. Ústřední krizový štáb podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) diskutoval vyhlášení nouzového stavu v Česku. „Některá nařízení není možné podle judikatury soudu vyhlásit podle zákona o veřejném zdraví,“ řekl během tiskové konference. Při předchozích zasedáních řešil zejména koordinaci mezi vládou a kraji při zabezpečování ochranných prostředků a přípravu voleb.

Ústřední krizový štáb kromě vyhlášení nouzového stavu řešil například distribuci ochranných prostředků do resortu školství, o které se ještě bude jednat v příštím týdnu.

„Mají obdržet deset kusů respirátorů. Ve spolupráci s kraji jsme aktivovali systém distibuce z jara. Hasiči je rozvezou,“ vysvětlil.

Zhruba 200 až 250 policistů potom má pomoct s trasováním na krajských hygienických stanicích. „Měli by být používání ke třetím hovorům. Od pátku nebo pondělí jsme připraveni poskytnout policistům stanicím,“ řekl policejní prezident Jan Švejdar. Pomáhat budou na žádost jednotlivých hygienických stanic.

Na popud hejtmanů se potom štáb zabýval také tím, jak zajistit karanténu pro lidi bez domova, kteří se nakazili koronavirem. „Hledáme stejné řešení jako na jaře, řešíme to s obcemi s rozšířenou působností,“ popsal. Jasná strategie na jaře podle zástupců měst neexistovala, lidé bez domova byli často umístění ve stanových městech.

Tisková konference začíná ve videu, které na youtube umístilo ministerstvo vnitra, ve 48. minutě:

Kapacity nemocnic

Hamáček zároveň informoval, že do Česka dorazily dodávky léku remdesivir, kterým lékaři léčí pacienty s nejvážnějším průběhem nemoci covid-19.

Ochranných pomůcek jako jsou například roušky nebo respirátory je podle ministra dostatek. „Každý resort musí mít na skladě zásobu na dva měsíce dopředu. Právě probíhají dodávky v rámci nově uzavřených tendrů,“ popsal. „Zásoby jsou adekvátní minimálně pro první týdny a měsíce aktuálního stavu,“ dodal.

Kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených se podle Hamáčka v Česku v některých lokalitách připravují záložní lůžka pro těžší případy.

„Ministerstvo vnitra má za úkol je zatím přípravit v Praze, tam by byly nejdříve potřeba. Byly vytipovány lokality, ve spolupráci s magistrátem se řeší technikálie,“ popsal ministr. Lůžka by měly být k dispozici pro lidi, kteří nemají speciální potřeby.

počet nemocnýchPočet hospitalizovaných a těžcenemocných v ČR v souvislosti sCOVID-19HospitalizovaníTěžce nemocní01. 07.01. 04.01. 10.0500100015002000Zdroj dat: MZ ČRKapacita péče o těžce nemocné

Nouzový stav

Plénum krizového štábu se původně mělo sejít ve středu, jeho jednání ale bylo odloženo právě kvůli zasedání vlády, která se v ten den dohodla na vyhlášení nouzového stavu.

Nouzový stav má vládě dát lepší možnosti reagovat na epidemii koronaviru. Nemoc se v září začala rychle šířit, podle ministerstva zdravotnictví hrozí bez včasného zásahu zahlcení zdravotnického systému.

Ústřední krizový štáb fungoval už na jaře při první vlně koronavirové epidemie, minulý týden vláda rozhodla o jeho opětovném aktivování.

Zdroj: seznamzpravy.cz, irozhlas.cz

Přejít nahoru