První nakažený v Česku byl 1. března. Prezident Zeman osobně od té doby nikde nevystoupil, pouze vzkázal

Protože se nám přímo před očima odehrávají scény pomalu jako z katastrofického filmu, český lid už se několik dní ptá, kde je prezident Miloš Zeman a proč neuklidňuje národ. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dává jen mlhavé odpovědi. Víc se snad dozvíme v nejbližších dnech.

Všichni hrají o všechno, někdo hraje o víc

V České republice přibývá nakažených nemocí COVID-19 způsobené zatím nedostatečně prozkoumaným typem koronaviru, spousta zdravých lidí se potýká s jinými problémy způsobenými nákazou. V první řadě lékaři, kteří se snaží udržet epidemii pod kontrolou v první linii, potlesk pro ně. Potom jsou zde živnostníci a firmy, hlavně obchody a služby, které musely zavřít, ti se snaží přežít. A v neposlední řadě jsou to politici, protože právě v tyto dny krize se volební preference mohou přepisovat z minuty na minutu.

To může být na jednu stranu dobře, protože to vybičuje politiky k větším výkonům, na druhou stranu to může vést k zametání vlastních chyb na úkor státu a lidských životů. Příklady obou už jsme viděli. Ale ani do jedné z těch kategorií se zatím nezařadil prezident republiky Miloš Zeman.

 

Naposledy 12. března vzkázal lidu, ať dodržuje stanovená pravidla a nepodléhá strachu a panice. Prý jsme překonali všechna protivenství a překonáme i toto. A zhruba ve stejnou dobu se zmínil o tom, jakou má naše republika výhodu, že ji řídí člověk s nepopiratelnými manažerskými zkušenostmi, tedy Andrej Babiš.

Dobré vztahy s drakem

Jiří Ovčáček, který na svých sociálních vykazuje jemně řečenou nestálou tonalitu, informoval veřejnost o tom, že pan prezident je na zámku v Lánech a že tam “pracuje pro republiku”. Je pochopitelné, že ve chvíli, kdy vypukne virus, který ohrožuje především starší populaci, bude pětasedmdesátiletý prezident obezřetnější a pravděpodobně i v přísné karanténě. Lány jsou k tomu ideální.

Část internetu se škodolibě posmívá, že starý pán národ opustil, další část internetu ještě škodoliběji najevo, že je to jedině dobře a Zemanovi voliči se snaží ostatní překčičet. Standardní situace. Co ale je zajímavé, je ta zmínka o “práci pro republiku”.

Pokud nemáte tušení, co by mohl od zbytku společnosti odřízlý Miloš Zeman dělat pro republiku, odpověď pravděpodobně leží ve vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka, který k vyjednávání s Čínou o zásobách pro Česko Lidovkám řekl: “Bez Zemana by to nešlo.”

V tento moment je možné vše. Takže ano, i když jsme prezidenta od oznámení prvního nakaženého koronavirem v Česku, tj. minimálně od 1. 3., neviděli, je možné, že ten pětasedmdesátiletý pán nyní vyuužívá všechny své čínské kontakty pro to, aby pomohl, jak jen to jde. Pravdu se snad dozvíme již brzy.

 

Zdroj: g.cz

Přejít nahoru