Ostatním poděkuji později.‘ Prezident udělí Prymulovi Řád bílého lva, zkritizoval Evropskou unii

Zeman v rozhovoru poděkoval všem občanům, kteří dodržují zavedená opatření, za jejich obětavost a disciplínu. „Ostatním budu děkovat, až epidemie skončí,“ uvedl prezident Miloš Zeman v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech.

Zároveň řekl, že v říjnu ocení náměstka ministra zdravotnictví Prymulu Řádem bílého lva. „Jeho razantní opatření vedla k tomu, že epidemie má v České republice mírnější průběh než v zahraničí,“ řekl Zeman.

„Je to pro mne velké překvapení a vážím si toho. Na druhé straně jsme možná vyhráli první bitvu a dlouhá válka nás ještě čeká,“ napsal Prymula v SMS zprávě pro Radiožurnál v reakci na Zemanova slova. Zeman podle svých slov Prymulu o svém záměru předem neinformoval.

Při kritice opozice vyjmenoval tři výroky, se kterými nesouhlasí. „Senátor Pavel Fischer nedávno prohlásil, že naši vedoucí představitelé jsou vlastizrádci. Pan Stanjura (šéf poslanců ODS, pozn. red.) vyzval ministryni Schillerovou (za ANO) k rezignaci. Pan Kalousek řekl, že má tři revolvery a je připraven jít bojovat,“ zrekapituloval Zeman. Poslance Miroslava Kalouska (TOP09) poté kvůli tomu označil za „počmáraného šaška“ a divákům poradil, aby si takových lidí nevšímali.

Zmrazení platů úředníkům

„Všichni bychom si přáli, aby tato krize skončila co nejdříve. Chceme-li nouzový stav použít jako nástroj boje proti koronaviru, tak je rozumné, aby trval o několik týdnů déle,“ vyjádřil se prezident Zeman k případnému prodloužení nouzového stavu. Připomněl, že je důležité, aby se koronavirová krize do Česka nevrátila ve druhé vlně.

Zeman by se přikláněl k tomu, aby se v době koronaviru zmrazily platy u státních úředníků. „Podle některých odhadů jich je až 125 tisíc, takže by to bylo velmi citelné,“ řekl. Evropská unie v koronavirové krizi podle Zemana naprosto selhala, protože předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová několikrát žádala znovuotevření hranic.

Zdravotní stav prezidenta

Prezident taky odvrátil kritiku vlády, že nezajistila včas ochranné pomůcky a nakazily se tak stovky zdravotnického personálu. „Je to bezprecedentní situace, kterou nikdo neočekával. Proto není dobré za to vládu kritizovat. Především Jan Hamáček (ministr vnitra z ČSSD, pozn. red.) spolu se mnou a mými spolupracovníky sháněl ochranné pomůcky a pokud vím, tak všechna zařízení již mají tyto pomůcky k dispozici,“ uvedl prezident.

Zeman řekl, že se cítí po zdravotní stránce poměrně dobře a přiměřeně ke svému věku. „Zdravotní péče je ke mně v tuto chvíli nulová, protože nemám žádnou nemoc. Kromě bolavých nohou mě nic netrápí,“ uvedl.

„Nepodstoupil jsem žádný test. Moje okolí je preventivně vyšetřeno, včera v devět hodin ráno podstoupili test i členové expertního týmu. Pravidelně mi měří teplotu, u nikoho z mého okolí nebyla projevena žádná nákaza,“ dodal k současnému testování pracovníků na Hradě a v Lánech.

Vrátil se i k situaci, kdy jeho poradce Martin Nejedlý několikrát porušil preventivní karanténu po návratu z Číny a sklidil za to vlnu kritiky. „Nejedlému jsem vynadal. Martin tuto chybu v životě již nikdy opakovat nebude. Bylo to velmi drsné,“ komentoval Zeman.

Zdroj: irozhlas.cz

Přejít nahoru