Vyzývám vás k odvaze, prohlásil Zeman

Prezident Miloš Zeman ve středu natočil projev, ve čtvrtek v 19:25 ho začala vysílat TV Prima. Zeman byl některými politiky kritizován, že v současné krizové situaci zatím nevystoupil a nepronesl žádný proslov, který by lidi uklidnil.

Zeman připomněl, že před čtrnácti dny vydal k epidemii koronaviru veřejné prohlášení, ve které podpořil vládu v jejích opatřeních a varoval před panikou. „Od té doby se stalo to, že počet nakažených se výrazně zvýšil a nelze v nejbližších dnech vyloučit ani první smrtelné případy. Na druhé straně jsou už i první případy uzdravených,” konstatoval prezident.

Vyzval lidi, aby se vyhnuli dvěma extrémům. „Ten první spočívá v tom, že tuto epidemii budete zlehčovat. Například jakýsi divadelní principál zcela nedávno prohlásil, že koronavirus je jenom lehká chřipka, a kritizoval opatření vlády,” prohlásil Zeman.

„Ten druhý extrém pak spočívá v tom, že propadnete panice a strachu. Už minule jsem říkal, že strach nás oslabuje, a chtěl bych vás proto vyzvat k odvaze,” uvedl prezident.

Projev, který natočil ve středu na zámku v Lánech, má asi osm minut. Zeman se doposud vyjadřoval jen prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka na sociálních sítích.

Ovčáček na Twitter například napsal, že podporuje vládní opatření proti šíření nového koronaviru a vyzývá lidi k dodržování nařízení vlády. Není podle něj čas na sobectví, smlouvání a handrkování. Všichni musí projevit bezpodmínečnou solidaritu

Prezidenta před pár dny kritizoval například poslanec Václav Klaus ml. „V dnešních dnech mi velmi chybí nějaké státnické vystoupení (třeba prezidenta) k situaci – slova uklidnění, povzbuzení, naděje a síly,“ komentoval Klaus ml.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru