Zeman podpořil opatření proti koronaviru a ocenil lidi v první linii

V sobotu se sešel poradní tým prezidenta Miloše Zeman kvůli koronaviru. Na schůzce, která se konala v prezidentově sídle v Lánech, řešili členové týmu, jak by s touto novou nákazou měla Česká republika nejefektivněji bojovat. Prezident podle slov ministra vnitra a šéfa krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) ocenil nasazení složek v první linii.

Ze strany pana prezidenta padla slova uznání pracovníkům v první linii, kteří denně nasazují zdraví, aby se epidemie nešířila. Z toho jednání jsem měl pocit, že jestli je potřeba něco říct, tak je to to,” řekl Hamáček s tím, že další prohlášení k současné situaci Zeman pronese, až uzná sám za vhodné.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček během odpoledne na twitteru doplnil, že prezident podporuje kroky, které krizový štáb v rámci boje s koronavirem přijal. „Prezident republiky plně podpořil opatření Ústředního krizového štábu pod vedením Jana Hamáčka,” uvedl.

Podle Hamáčka nevzešla z diskuse týmu žádná konkrétní nová doporučení. „Hlavní debata byla o tom, jak vybalancovat restriktivní opatření s omezením ekonomiky. To bude souboj argumentů, který povedeme i na vládě,” uvedl ministr vnitra.

„Každopádně teď nechystáme nějaké zásadní změny, musíme to ještě chvilku vydržet,” odmítl Hamáček, že by vláda chystala v nejbližších dnech výrazně zmírnit stávající opatření. „Nesmíme nějak usnout na vavřínech a propadnout nějaké euforii, že už je to všechno za námi, že můžeme nějak radikálně ta opatření uvolňovat,” dodal.

K otevření papírnictví a obchodů s obuví, o němž má v pondělí jednat vláda, bude chtít znát postoj ministerstva zdravotnictví.

Brífinku se zúčastnil šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a policejní prezident Jan Švejdar.

O to se snaží také vláda, a proto v minulých týdnech přijala řadu mimořádných opatření. Rozhodla například o tom, že lidé na veřejnosti musí nosit roušku. Kvůli této pandemii jsou také uzavřené restaurace a školy. Vláda zakázala také hromadné akce a uzavřela hranice.

Prezident Miloš Zeman se od doby, kdy se v tuzemsku objevily první případy koronaviru, ukázal veřejnosti pouze jednou. Jeho proslov odvysílala TV Prima

Přejít nahoru