Nakažených už je v kraji sedm, virus dorazil do Hradce

Počet lidí nakažených koronavirem v Královéhradeckém kraji vzrostl v pátek ze tří na sedm. Tři příbuzní z Náchodska i mladý muž z Hradce Králové se nedávno vrátili z Rakouska.

Hned čtyři nové případy nákazy onemocněním COVID-19 se objevily během pátku v Královéhradeckém kraji. K Američanovi z Rychnovska a ke dvěma ženám z Hradecka přibyli hned ráno tři příbuzní z Náchodska. Jedná se o pětapadesátiletého muže a ženy ve věku 50 a 26 let. Nemoc se u nich projevila po návratu z Rakouska, kde byli na zájezdu v kontaktu s již potvrzeným nakaženým.

Jedním z potvrzených pacientů je předseda představenstva městské společnosti Vodovody a kanalizace Náchod. Na svých webových stránkách o tom informovala v pátek ráno sama společnost. Informaci později potvrdil i starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD). „Na celý management společnosti je nyní uvalena karanténa,“ dodal náchodský starosta. Sedmým případem je mladík z Hradce Králové. U deseti lidí čekají hygienici na výsledek testů. Ty by měli mít k dispozici během soboty.

Ačkoliv počet nakažených v kraji roste, doposud není zaznamenán žádný komunitní přenos. Američan, který je v karanténě v obci u Týniště nad Orlicí, se nakazil v americkém Bostonu, dvě ženy z Hradecka v Itálii a rodina z Náchodska v Rakousku. V pátek v podvečer pak hygienici informovali o sedmém nakaženém. Je jím dvaadvacetiletý muž z Hradce Králové, který se vrátil z lyží v Rakousku.

V kraji stále chybí desetitisíce respirátorů

Na větší nápor pacientů, který epidemiologové očekávají v následujících dnech a týdnech, se připravují všechna zdravotnická zařízení v kraji. Hradecká fakultní nemocnice má podle svého mluvčího Jakuba Sochora zatím respirátorů, roušek a dalšího potřebného vybavení dostatek. Praktičtí lékaři a nemocnice, které spadají pod krajský úřad, už takové štěstí nemají. Sběr vzorků u potenciálních nakažených proto stále provádí pouze záchranka se sestrami z hradecké nemocnice. „Sestry i zdravotnické dopravní služby máme již proškolené i v krajských nemocnicích. Chybí nám však státem deklarovaná pomoc v podobě dodávky desetitisíců respirátorů a dalších zdravotnických pomůcek,“ posteskl si hejtman Jiří Štěpán.

Zdroj: krkonossky.denik.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru