Plaga by rád do škol dostal i žáky 2. stupně

V neděli o úpravách režimu ve školách mluví ministr školství Robert Plaga. v TV Prima připustil úpravy původního plánu, záležet bude na epidemiologické situaci.

Pokud epidemiologické výsledky z Velikonoc ukáží, že nákaza je dál pod kontrolou, uvažuje ministr školství, že by do škol pustil i žáky 2. stupně základních škol. „Počkáme, jak se projeví Velikonoce, pak bychom rádi alespoň konzultační formou dostali žáky druhých stupňů do škol, především kvůli přijímačkám na střední školy,“ uvedl ministr Plaga.

Bude dost učitelů na 1. stupni? Plaga říká, že ano

Návrat žáků 1. stupně do škol by mohl být spojen s nedostatkem pedagogů. Děti se totiž rozdělí do skupin, část zůstane nadále doma – učitelé tedy budou muset obstarávat víc skupin než normálně. „Koncept umožňuje, aby dopoledne s dětmi ve třídě nebyl učitel, ale jen pedagogický pracovník,“ uvedl ministr Plaga v TV Prima. Plaga chce, aby se zapojily i vychovatelky z družin. „Není to tak, že sedřeme jednoho učitele, který se bude starat o dvě skupiny a ještě k tomu online učit děti doma,“ řekl Plaga.

Školní jídelny musí mít zvláštní režim

Do konce dubna budou hotové manuály, podle kterých se budou zpřístupňovat školy, říká Plaga. „Pokud jde o jídelny, budou se moci otevřít, pokud dodrží požadavky hygieniků, a to nebude snadné. Oběd musí být rozložen v čase, aby se u něj potkaly jen početně omezené skupiny dětí, bude třeba zachovat rozestupy a tak dále,“ uvedl Plaga.

Jednotné přijímačky v první půli června

Jednotné přijímací zkoušky proběhnou v první polovině června, pevně tomu věřím, říká ministr školství. Definitivní termín ale chce vyhlásit až v první půli května, kdy už bude známo, jak dopadne v epidemiologických číslech „velikonoční veselí“.

Uchazeči o střední školu budou mít jediný pokus, potvrdil Plaga. Výsledek zkoušky bude mít v celkovém výsledku přijímacího řízení váhu 60 procent.

 

Přejít nahoru