K běžné výuce se všichni žáci do konce školního roku zřejmě nevrátí, přiznává Plaga

Přestože by mělo od 12. dubna docházet k postupnému návratu dětí do škol, nemusí se někteří žáci do školních lavic vrátit ani do konce školního roku. V rozhovoru pro MF DNES to připustil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Připomněl také, že se omezení ve školství budou rozvolňovat regionálně podle epidemiologické situace.

„Epidemiologové říkají jednu zásadní věc: Vzhledem k významu vzdělávání je potřeba vrátit žáky do škol, ale neznamená to signál k rozvolňování. Pokud půjdu postupně, první fáze začne 12. dubna. O týden později bude možné spustit praktickou výuku na středních školách a poslední ročníky vysokých škol pustit do laboratoří. To by mělo být v pondělí 19. a budeme o tom rozhodovat v pondělí 12.,“ sdělil v rozhovoru pro deník MF DNES Plaga.

Všichni ve školství by si přáli, aby režim byl normální, ale myslím si, že vzhledem k situaci plný způsob výuky, který se bude týkat všech žáků, nenastane.

Uvedl také, jak bude návrat do škol vypadat dále. „V další fázi, kterou teď nedokážeme odhadnout a která se bude odvíjet podle epidemiologických čísel, by do rotací měly přijít druhé stupně základních škol. Teoretická výuka na středních školách v prvních vlnách není. Střední školy nejvíc pálí praktická výuka. U ní je výpadek velký a nelze ji nahradit výukou distanční,“ řekl ministr.

Připustil také, že distanční výuka je nadále u některých předmětů možná. „Teoretické předměty distanční výukou nahradit jdou a pro ty, kdo s distanční výukou mají problém, uvolňujeme možnost skupinových konzultací. Takže teoretická výuka na středních školách nemá v porovnání s ostatními prioritu,“ vysvětlil.

Uvedl však, že se někteří do školních lavic zřejmě nevrátí ani do konce roku. „Zda bude do 30. června zrušen rotační režim? Všichni ve školství by si přáli, aby režim byl normální, ale myslím si, že vzhledem k situaci plný způsob výuky, který se bude týkat všech žáků, nenastane,“ řekl v rozhovoru Plaga.

V regionech, kde je sestupný trend nákazy, se školy otevřou 12. dubna. Tam, kde reprodukční číslo není pod jedničkou nebo jiné ukazatele vývoje epidemie nenaznačují pokles, bude potřeba podle ministra počkat o týden déle. „Pro další vlny návratu dětí mají být kritéria nastavena trochu jinak. Už to nebude o jednotlivých ukazatelích, ale o hranicích výskytu viru. Ty teď dolaďuje ministerstvo zdravotnictví s týmem doktora Smejkala,“ sdělil.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru