Až 60 procent šiřitelů koronaviru v Itálii jsou lidé bez příznaků, varují vědci

Epidemii nemoci Covid-19 se v Itálii nedaří zvládnout, podle vědců za to může vysoký počet lidí bez příznaků nebo s netypickými příznaky, kteří nejsou odhaleni a nemoc šíří dál. Jejich počet, který by pomohl ozřejmit rozsah epidemie, však není znám. Experti jej odhadují na 20 až 60 procent ze všech evidovaných případů, upozornila agentura ANSA.

Dvě studie provedené v Lombardii a v Benátsku sice ukázaly, že počet nakažených lidí bez příznaků je vysoký, ovšem čísla se u obou studií značně lišila. Výzkum v Lombardii vyčíslil jejich počet na dvacet procent, výzkum v Benátsku na 60 procent.

Británie hlásí 115 mrtvých za den. Ve Francii podlehla nemoci 16letá dívka

 

Specialista na infekční choroby ze Saccovy nemocnice v Miláně Massimo Galli považuje dvacet procent za nízké číslo. „Je možné, že Lombardie je zaplavena většinou lidí bez typických příznaků. Pravděpodobně je v této oblasti velký počet nakažených, kteří nejsou zaregistrováni jako pacienti,“ uvedl Galli.

Testovat jen lidi s příznaky s nestačí, apelují vědci

V otevřeném dopise vládě a správám regionů uvedla skupina vědců, že „stávající strategie zadržování infekce jen na základě zjišťování nákazy u lidí s (typickými) symptomy nepostačuje k rychlému omezení šíření infekce v postižené populaci.“ Po zjištění prvních případů by pomohlo odhalení lidí, kteří mohou být nakažení a nemoc dál šířit, zpomalit šíření epidemie.

Šéf Civilní ochrany Angelo Borrelli, který každý den informuje o počtu nových případů, přiznal, že pozitivní asymptomatické případy jsou možné a jejich počet může být vysoký.

Předseda Nejvyššího zdravotnického koncilia Franco Locatelli má ale jiný názor. „Příspěvek lidí s asymptomatickými příznaky k šíření epidemie je rozhodně menší než těch symptomatických,“ tvrdí Locatelli.

Část vědců to však vidí jinak, protože lidé bez příznaků nejsou odhaleni a mohou šířit nákazu mnohem déle.

Až půl milionu nakažených

Fyzik Federico Ricci Tersenghi z římské univerzity Sapienza na stránce Coronavirus – Dati e Analisi Scientifiche (data a vědecké analýzy) uvádí, že počet nakažených může být pět až desetkrát vyšší než odhalená špička ledovce, tedy 250 000 až 500 000 nakažených lidí.

Koronavirem se v Česku nakazilo již 1925 lidí. Devět pacientů nemoci podlehlo

Odhad půl milionu nakažených považuje za realistický i hlavní epidemiolog v oblasti Puglie Pier Luigi Lopalco z univerzity v Sieně. „Je pravděpodobné, že je tu 500 000 pozitivních případů. Ale ty jsou nezaznamenané, protože mají jen mírné nebo zcela netypické příznaky.“

Vyšší počet nakažených by znamenal, že by letalita poklesla na 1,4 až 0,7 procenta, a to podle toho, je-li nakažených čtvrt nebo půl milionu lidí. 

Přejít nahoru