Ve Španělsku přibylo skoro 400 mrtvých, v Itálii 650

Španělská bilance počtu obětí nemoci COVID-19 narostla o dalších 394 mrtvých na celkových 1720 a opět se tak zvýšila o 30 procent. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na dnešní aktualizované údaje španělského ministerstva zdravotnictví. V Itálii počet obětí nákazy koronavirem překročil 5000. Za poslední den se počet mrtvých zvýšil o 651 na 5476. Infikovaných je celkem už 59.138, což je o 5560 více než v sobotu.

 

Počet potvrzených případů za dobu šíření nákazy ve Španělsku od soboty vzrostl z 24.926 na 28.572, přibylo jich tedy 3646. Vláda chce údajně prodloužit stav nouze o dalších 15 dní. Vláda požádá parlament, aby schválil prodloužení stavu nouze o dalších 15 dní. Španělský premiér Pedro Sánchez prohlásil, že kabinet pro zmírnění krize udělá vše, co bude třeba. Už minulý víkend kvůli ní vyhlásil 15denní stav nouze, o jehož prodloužení nyní bude žádat parlament. Tento souhlas má zaručený, píše agentura Reuters, protože podporu uvedenému kurzu už vyjádřilo hlavní opoziční uskupení, tedy Lidová strana (PP).

Více než 2500 lidí, kteří měli ve Španělsku pozitivní test na koronavirus, už úřady evidují jako uzdravené, dalších skoro 1800 ale dnes bylo ve vážném stavu v péči lékařů. Podle médií jsou jednotky intenzivní péče v některých nemocnicích zahlcené, především se to týká Madridu a jeho okolí.

Španělsko podle AFP zvyšuje kapacity testování na koronavirus, počet nových pozitivních testů je dnes nicméně nižší než v sobotu. Přírůstek činí 15 procent původního čísla, zatímco skoro 5000 nových případů z předchozího dne znamenalo 25procentní růst. Oběti ale v posledních dnech přibývají stálým tempem: v pátek se počet mrtvých zvýšil o 30 procent, v sobotu o 32 procent a dnes znovu o 30 procent.

Itálie chce zastavit postradatelnou výrobu

Itálie dnes opět zpřísnila karanténní opatření, která v zemi platí už dva týdny. Občané nesmějí s pomocí osobních ani veřejných dopravních prostředků opouštět místo svého bydliště. Do 3. dubna je pozastavena i veškerá postradatelná výroba.

Ze statistik italských úřadů vyplývá, že epidemie v zemi mírně ztratila na síle. Počet nových případů koronaviru se od soboty zvýšil o 10,4 procenta, což je nejmenší denní procentuální nárůst od konce února, kdy se nákaza v Itálii objevila. Také počet nových obětí koronaviru je dnes zhruba o 140 nižší než v sobotu.

Podobným způsobem jako ve Španělsku a Itálii se situace vyvíjí ve Francii, odkud bylo v sobotu hlášeno na 14.500 potvrzených případů nákazy, přes 6000 hospitalizovaných a 562 úmrtí na COVID-19. Nemoc už si zde podle AFP vyžádala první oběť mezi zdravotníky. O smrti nemocničního lékaře, který měl pozitivní test na koronavirus, informoval bez větších podrobností francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Ve Švýcarsku je už přes 7000 nakažených koronavirem

Ve Švýcarsku přibylo za poslední den 901 potvrzených případů nákazy koronavirem, celkem je tak v zemi už přes 7000 infikovaných. Počet lidí, kteří zemřeli, se zvýšil o čtyři na 60, informoval dnes Spolkový zdravotnický úřad (BAG). Nejvíce zasažený je kanton Ticino u italských hranic, kde mají 918 nakažených a 28 mrtvých, úřady však ujišťují, že lůžek je v tamních nemocnicích stále dostatek.

“Očekávám, že zhruba během týdne už nebude vzestupný trend tak silný,” řekl na sobotní tiskové konferenci Daniel Koch z BAG. Dnes byl růst počtu nových případů nejnižší za poslední dny, v sobotu úřady hlásily 1273 nově nakažených, v pátek 952.

Řecký premiér ohlásil celostátní karanténu, nakažených je 624

V Řecku začne kvůli koronaviru od pondělí platit celostátní karanténa, oznámil dnes v projevu k občanům premiér Kyriakos Mitsotakis. Počet případů nákazy za poslední den stoupl o 94 na 624, mrtvých je 15, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. “Musíme chránit veřejné blaho, naše zdraví,” řekl premiér v televizním projevu.

O tom, že se vláda chystá omezit volný pohyb, spekulovala řecká média už od soboty. Deník Kathimerini například napsal, že současná opatření úřady vyhodnotily jako nedostatečná, protože spousta Řeků využila nečekaného volna k cestování, k pobytu u moře nebo návštěvám příbuzných.

Rumunsko a Kosovo hlásí první oběti

Rumunská vláda dnes oznámila první oběť nemoci způsobené koronavirem. V Craiově na jihu země zemřel sedmašedesátiletý muž, který byl podle zdravotníků v posledním stádiu rakoviny. V Rumunsku, kde platí od minulého pondělí nouzový stav, je podle oficiálních údajů 367 nakažených.

První úmrtí dnes rovněž oznámilo Kosovo. V metropoli Prištině zemřel dvaaosmdesátiletý muž trpící chronickou srdeční chorobou. Ve dvoumilionové balkánské zemi registrují zatím 31 nakažených. Kosovo zcela přerušilo dopravní spojení s cizinou, školy a restaurace jsou zavřené a obchodní síť omezená na prodej potravin a léků.

Do Bělehradu dnes přicestovalo šest čínských lékařů a zásilka plicních ventilátorů a respirátorů. “Velký dík prezidentu Si Ťin-pchingovi, čínské komunistické straně a čínskému lidu,” komentoval přílet čínského letadla srbský prezident Aleksandar Vučić, zatímco čínská ambasáda v Bělehradu hovoří o projevu “železného přátelství”.

 

Zdroj: ctk

Přejít nahoru