Arenberger naznačil, kdy odložíme roušky. Způsob odvolání Blatného považuje za standardní

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) označil konec svého předchůdce Jana Blatného za „standardní postup“. Blatný přitom ještě v úterý tvrdil, že nic o své výměně neví. Nový ministr v pořadu 360° Pavlíny Wolfové uvedl, že se mimo jiné pokusí zlepšit komunikaci svého resortu. Arenberger navíc naznačil, že roušky by Češi minimálně venku mohli sundat během léta.

Nový ministr zdravotnictví nabídku na post přijal i přesto, že před nedávnem pro CNN Prima NEWS řekl, že stát v čele resortu zdravotnictví je sebevražedná mise. Šlo však podle něj o nadnesená slova. „Byl jsem osloven a jak je mým dobrým zvykem, tak jsem úplně neodmítl a už jsem tady,“ řekl čerstvě jmenovaný šéf resortu zdravotnictví.

Od funkce jej neodradil ani způsob, jakým premiér Andrej Babiš (ANO) zametl s Arenbergerovým předchůdcem Janem Blatným. Ten ještě v úterý odpoledne tvrdil, že o svém možném odvolání zatím od premiéra neslyšel. „Je to asi naprosto standardní postup, jakým se dá udělat výměna,“ hájil postup Babiše Arenberger. Podle něj je nutné přihlédnout i k mimořádné situaci kvůli pandemii koronaviru. „Dnes nemáme takový komfort, abychom ministrovi nabídli sto dní hájení, takže takový postup považuji za naprosto v pořádku,“ doplnil Arenberger.

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové zopakoval, že mezi jeho hlavní cíle v čele resortu patří zajištění co nejvíce vakcín a také zlepšení komunikace. „Chtěl bych trochu zlepšit a přidat na komunikaci ministerstva směrem k veřejnosti. Přichází řada informací, které je potřeba selektovat, nějakým způsobem vysvětlovat a podávat pravdivé informace,“ řekl Arenberger ve vysílání CNN Prima NEWS. Nutné je také podle něj vypořádat se s přílivem fake news, které se šíří mezi občany.

Kdy sundáme roušky? Arenberger nabízí německý příklad

Současný postup rozvolnění považuje nový ministr zdravotnictví za dobrý. „Shodneme se na tom, že děti by primárně měly chodit do školy, mohly by si koupit věci v papírnictví a botičky v obchodech,“ řekl Arenberger s tím, že tentokrát je při rozvolňování potřeba apelovat na lidi, že boj s pandemií není u konce.

Je tak patrné, že roušky budou Češi muset ještě nějaký čas nosit. Arenberger však v pořadu 360° Pavlíny Wolfové naznačil, kdy by možná k jejich sundání mohlo dojít. Připomněl totiž situaci z loňského léta v Německu, kde se sice na ulicích roušky nenosily, ale při vstupu do obchodů si je lidé nasazovali. Podobný systém by tak možná mohl fungovat i v tuzemsku. „Každopádně si myslím, že mít jednu roušku v kapse nikdy neuškodí,“ doplnil Arenberger.

Výroba Sputniku v Čechách by nám ulehčila situaci, míní nový ministr

S Blatného odvoláním a Arenbergerovým jmenováním se začalo znovu mluvit o možnosti, že by se v Česku očkovalo ruskou vakcínou Sputnik V, která ale nemá souhlas k užití v zemích Evropské unie od Evropské lékové agentury. Sám Arenberger totiž již v minulosti říkal, že by se nebránil tomu, kdyby se na Sputniku v Česku prováděly klinické studie, jejíž součástí by byla i aplikace této látky lidem.

Zdroj: prima CNN

Přejít nahoru