Do konce měsíce budeme tolerovat doma vyrobené roušky, pak jen respirátory, oznámil Blatný

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo nošení respirátorů nebo dvou chirurgických ústenek v místech, kde je větší koncentrace lidí, od půlnoci ze středy na čtvrtek. Výjimku mají děti od dvou do patnácti let. I pro ně ovšem platí zákaz nošení domácí roušky ve školách. Vláda se na pondělním jednání zabývala také soutěží na dodávku antigenních testů pro školáky nebo návratem některých školáků do lavic od začátku března. Termín je ale stále nejasný.

Ačkoliv v pátek ministerstvo zdravotnictví předeslalo, že by od úterní půlnoci mohla začít platit povinnost nosit respirátor třídy FFP2 nebo dvě zdravotnické roušky na sobě v místech s vysokou koncentrací lidí, po pondělním jednání vlády ministr Jan Blatný (za ANO) oznámil, že povinnost začne platit až o půlnoci ze středy na čtvrtek 25. 2.

Nosit respirátor či dvě obličejové masky bude nově povinné v MHD, na zastávkách, letištích, v motorových vozidlech, pakliže v nich nejedou členové domácnosti, v obchodech a provozovnách služeb.

Výjimku z nařízení mají děti ve věku 2 až 15 let. Respirátory nejsou v dětských velikostech k dispozici, děti by proto měly nosit dostupné zdravotnické masky nebo domácí roušky. Ve školách ovšem domácí roušky děti nosit nesmí.

Do konce února navíc nebude povinné nosit zdravotnickou roušku či respirátory na místech, které nejsou vládou definované jako vysoce rizikové.

„Záměr je, aby to bylo v době od 1. března dále platné všude. Do konce měsíce ale ještě lze v procházkách po městě tolerovat šálu nebo domácí roušku,“ řekl Blatný na tiskové konferenci.

Pokud tak podle Blatného například lidé půjdou venku v rozestupu menším než dva metry, do 1. března mají povoleno mít jen například vlastní bavlněnou roušku. Od března ale bude povinné i na těchto místech nosit alespoň zdravotnickou masku.

O uzavření dalších okresů Blatný zatím neuvažuje. V budoucnosti přistoupení k podobným opatřením nevyloučil, podle jeho slov bude záležet na aktuálním vývoji situace.

Návrat do škol

Důležitým tématem jednání vlády byl návrat žáků do škol. Podle ministrů ale nelze v tuto chvíli říct jasný termín.

„Jedním předpokladem pro návrat žáků do škol je dostatek antigenních testů, druhým předpokladem je fungování pandemického zákona,“ uvedl Jan Hamáček (ČSSD). Dodal, že se k tématu vláda vrátí na svém středečním jednání a ujistil, že o případném návratu dětí do škol informuje s dostatečným předstihem.

Testy by měly podle Hamáčka přijít ve smluveném termínu, zatím za ně Česká republika nic neplatila. Transakce proběhne až po jejich doručení.

Nad testy pro školáky se očekávala vyhrocená debata. Jejich dodavatel byl vybrán meziresortní komisí pod vedením ministerstva vnitra, předseda vlády ale následně zakázku i vítěznou firmu zpochybnil. Řekl, že bude požadovat zrušení tendru. Stát by podle něj měl testy koupit přímo od výrobce.

Hamáček výběr hájil, konkurenční firmu podle něj komise vyřadila kvůli varování BIS i nestandardnímu nátlaku. Varoval, že pokud bude soutěž zrušena, do konce února se testy sehnat nepodaří, což by znemožnilo slibovaný návrat školáků. Vláda po pondělním jednání nakonec zakázku nezrušila.

Antivirus

Vláda také v pondělí schválila prodloužení programu Antivirus do konce dubna. Jeho prostřednictvím už od prvního nouzového stavu kompenzuje mzdy či náhrady mezd lidem v uzavřených provozech, v karanténě či při omezení výroby. Od března by se peníze nově měly vyplácet jen na pracovníky, kteří jsou ve firmě aspoň tři měsíce.

Podpora měla skončit v únoru. Od března měl podle plánu navázat dlouhodobý kurzarbeit. Na jeho nastavení se ale politici zatím neshodli.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) také informoval o záměru umožnit firmám až čtyři testy zdarma pro zaměstnance měsíčně, a to prostřednictvím dohody se zdravotními pojišťovnami. Firmy by tak mohly cenu odečítat na konci měsíce ze zdravotního pojištění. Dohoda s pojišťovnami ovšem není zatím hotová a vláda o ní bude jednat dál.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí dále oznámila distribuci 7,5 milionu roušek přes potravinové banky. Zásoby ochranných masek mají jít lidem v nouzi.

Zdroj: irozhlas.cz

Přejít nahoru