Stejně jako neřídíte opilí, tak prostě nebudete chodit bez roušek, rozohnil se Blatný

Ministr Jan Blatný (za ANO) se ve středu na zdravotnickém výboru Sněmovny rozjel, když odpovídal na dotazy poslanců. Zlobil se na nedodržování opatření proti koronaviru a srovnával je s tím, že si lidé za volant také nesednou, pokud jsou opilí. Zároveň obhajoval zákaz vstupu do škol žákům, kteří odmítají nosit roušky.

„Naše doporučení je naprosto jednoznačné. Ve chvíli, kdy mám právo odmítat opatření, má škola právo tam tyto děti nepustit, aby ochránila ostatní. Lidé, kteří nechtějí spolupracovat, mají možnost, aby edukace probíhala, ale ne ve škole. To je poměrně jednoduché,“ prohlásil před poslanci Blatný.

Toho, že lidé opatření nedodržují, už má evidentně dost. A mrzí ho i označování, že Česko je policejní stát. Lidé by jednoduše měli opatření dodržovat, protože je to nutné. Až to potřebné nebude, situace se změní.

„Nemyslím si, že je to něco diskriminačního. Moje práva končí u tvých dveří, konec. Ve chvíli, kdy ohrožuji ostatní, nemohu své sobecké právo nadřazovat. Toto je jedna z mála věcí, kterou nikdo neokecá,“ rozjel se na své běžné poměry ministr.

A situaci kolem dodržování pravidel proti šíření koronaviru srovnal se zákazem řízení v opilosti.  „Stejně jako si nikdo nesedne po třech panácích do auta a prostě nepojede opilý, nebudou lidi prostě holt chodit bez roušek. Až to půjde, tak to půjde. Jinak to prostě fungovat nebude. Není to policejní stát,“ odvětil poslancům.

Blatný versus Babiš

V téměř tříhodinové debatě zmínil i to, že žáci by se do škol mohli začít vracet v polovině dubna nebo se postavil proti premiéru Andreji Babišovi, který požaduje posun očkování druhou dávkou. To ale Blatný zatím odmítá a je dost možné, že to bude klíčový spor mezi ním a premiérem.

Premiér už má dlouho spadeno na výměnu ministra Blatného a očkování je zároveň jedna z nejdůležitějších věcí, kterou nyní Babiš řeší. Velmi dobře ví, že pokud se podaří občany proočkovat a zajistit jim klidné léto a možnost cestovat, přinese mu to politické body v parlamentních volbách.

Vláda o postupu očkování bude jednat ve čtvrtek večer.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru