Pravidla pro roušky se opět mění. Od září nakonec v obchodech potřeba nebudou

Nosit roušky nebude od září potřeba v obchodech a službách pro zákazníky. Znovu se epidemická situace zhodnotí koncem září, uvedl ministr Vojtěch.

Ve školách roušky od 1. září povinné nebudou, zavedou se jen tehdy, když se zhorší situace. Opatření se bude vázat na takzvaný semafor, řekl také ministr Adam Vojtěch.

Mapa okresů podle míry rizika bude od 28. srpna zveřejňována vždy v pátek. Změna je podle hlavní hygieničky také kvůli školám, aby se mohly připravit.

„Vyjímáme z opatření provozy služeb a zboží či další provozy, kde jsou přítomni zákazníci. Vrátíme se k tomu v září. Nebo podle situace, protože chytrá karanténa je schopna reagovat a podle vývoje epidemické situace to upravíme,“ dodal ministr Vojtěch.

Konečné rozhodnutí, dušuje se Vojtěch

„Původně jsme k tomu přistupovali preventivně a byli jsme ujištěni, že jsme schopni promptně reagovat a případně zasáhnout plošnými opatření. Došli jsme k úpravě opatření – spíše jde o zacílení tam , kde vnímáme největší riziko. Týká se to zejména úřadů ochrany, zdravotnických zařízení, veřejné dopravy a volebních místností. To jsou místa, kde nadále chceme aby roušky nadále byly povinné,“ uvedl po jednání epidemiologů s premiérem ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Takto je to finální,“ dodal

Ve škole roušky jen když bude svítit oranžová

Ve školách roušky od 1. září povinné nebudou, zavedou se jen tehdy, když se zhorší situace. Opatření se bude vázat na druhý, oranžový stupeň rizika na takzvaném semaforu, který hodnotí okresy podle míry rizika nákazy nemocí covid-19. Nosit roušky nebude od září potřeba také v obchodech, restauracích a službách pro zákazníky, jako jsou kadeřnictví a pedikúra. Znovu se epidemická situace zhodnotí koncem září, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Změny oznámil pouhý den poté, co pravidla pro nošení roušek představil.

O mimořádných opatřeních, která ve středu vydalo ministerstvo zdravotnictví, dnes ministr jednal premiérem Andrejem Babišem (ANO). Premiér ve středu řekl novinářům, že vydaná mimořádná opatření se mu nelíbí a obsahují spoustu výjimek, kterým nerozumí. Proto se dnes sešel s Vojtěchem. Na schůzce byl také ministr školství Robert Plaga (za ANO), zástupci armády, hygieniků nebo Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Zdroj: lidovky.cz, seznamzpravy.cz

Přejít nahoru