Babiš: Rychlé rozvolnění byla možná chyba. Všichni to ale chtěli

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém nedělním projevu na Facebooku uvedl, že rychlé rozvolnění opatření proti šíření koronaviru v červnu a červenci „byla možná chyba“. Česko v posledních dnech zaznamenává rekordní přírůstky nakažených. Podle Babiše se v červnu všichni spletli v tom, když si mysleli, že vir odešel.

U nás byla jasná společenská situace, že jsme všichni chtěli rozvolnit,“ řekl premiér. Poukázal na to, že lidé si stěžovali, že jim vláda dává náhubky a omezuje podnikání.

„V červnu jsme měli pocit, že vir odešel, bohužel jsme se spletli,“ poznamenal.

V projevu podkresleném tklivou hudbou premiér také uvedl, že on je „tu proto, aby lidi uklidnil a dal jim pozitivní zprávy”. Zopakoval, že první vlnu podle něj země zvládla skvěle.

Jarní opatření proti koronaviru v Česku patřila k jedněm z nejtvrdších v Evropě. Roušky byly povinné i venku, byly zavřené obchody i restaurace s výjimkou potravin a lékáren, později i galanterií.

Podle Premiéra nyní ti, kteří chtěli nejvíce rozvolňovat, teď nejvíc křičí, že se měla přísnější opatření přijmout dřív.

Odvolaná opatření

Babišova vláda čelí kritice z opozice i z odborných kruhů, že při zavádění opatření proti nákaze postupuje populisticky.

Když začal koncem srpna počet nově nakažených narůstat a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chtěl zavést povinné nošení roušek ve všech vnitřních prostorách včetně škol mimo tří, Babiš reagoval, že je v šoku, co z Vojtěcha vypadlo, a že je potřeba spoléhat na zdravý rozum.

Pozval si ministra na schůzku a Vojtěch následně oznámil, že roušky budou povinné jen v prostředích veřejné dopravy.

Dva týdny na to ministerstvo kvůli velkému nárůstu počtu pozitivních případů ze dne na den nařídilo povinné nošené roušek ve školách i obchodech a dalších vnitřních prostorách.

Babiš nařkl také opozici a komentátory, že mají z nárůstu případů radost.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru