Žáci na celém prvním stupni by se do školy mohli vrátit 23. listopadu

Školy by se podle nového protiepidemického systému (PES) měly plošně prezenčně otevřít na úrovni dvě, tedy když index rizika bude mezi hodnotami 21 a 40. Nyní se celorepublikově nacházíme ve stupni čtyři a hodnotě indexu 70. S kompletním uzavřením škol se počítá pouze při posledním, pátém stupni.

Podle současných plánů by se měli do školních lavic vrátit prvňáci a druháci od 18. listopadu. V ten den by se měly opět otevřít i speciální školy.

To by se ale ještě mohlo změnit, protože na páteční tiskového konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) představil systém PES, který v případě příznivého vývoje umožňuje přehledné rozvolňování či zpřísňování opatření.

„Když víme, že od středy tohoto týdne se pohybujeme na stupni čtyři, a vydrží to do středy příštího týdne, tak pak je záměrem od dalšího pondělí snížit v celé zemi na riziko na stupeň čtyři,“ prohlásil Blatný. Podle tabulky současná opatření odpovídají stupni pět.

Kdyby se tak opravdu stalo a vláda od 23. listopadu snížila riziko na čtyřku, do školních lavic by se prezenčně vrátili nejen prvňáci a druháci, ale také celý zbytek prvního stupně základní školy. Současně by na rotační prezenční výuku po týdnech přešel druhý stupeň. Výjimku mají mít také některé typy středních a vyšších odborných škol.

Plošný návrat do škol od stupně dvě

Plošně se mají středoškoláci začít ve škole po týdnu točit v případě, že index rizika nákazy klesne na úroveň tři. Tehdy by se pro studenty prvních ročníků pro denní studium otevřely i vysoké školy, zbytek vysokoškoláků by zůstal nadále doma a vzdělával by se dálkově.

PES počítá s tím, že se studenti všech typů škol vrátí do lavic při dosažení druhého a prvního stupně, avšak při zachování určitých opatření, což by měly být například roušky či omezení počtu lidí v místnosti.

Jediný, kdo musí počítat s tím, že se ještě dlouho do školy nepodívá, jsou studenti univerzit třetího věku – tedy senioři. Ti jsou totiž považováni za zranitelnou skupinu.

Naopak, pokud by se stalo, že se situace začne zhoršovat a Česko se dostane na úroveň pět, je nutné počítat s tím, že se stejně jako nyní uzavřou všechny školy s výjimkou těch mateřských.

Zdroj: čtk, novinky.cz

Přejít nahoru