Venku jen po dvou „na neurčito“. Vláda prodloužila přísná omezení

Mimořádná opatření, která omezují pohyb lidí na veřejnosti, měla platit do 11. dubna. Ministerstvo zdravotnictví je znovu prodloužilo – tentokrát do konce nouzového stavu.

Jedno z mnoha mimořádných opatření vyvěsilo ministerstvo zdravotnictví na svůj web tento týden. Píše se v něm, že omezení pohybu osob se prodlužuje z 11. dubna v podstatě na neurčito.

Nově totiž není omezeno do určitého data, ale do konce nouzového stavu. Ten je nyní vyhlášen do 30. dubna, pravděpodobně se ale bude ještě dále prodlužovat. Přinášíme přehled, jak se máte venku chovat:

Venku jen po dvou

Venku se smíte pohybovat jen po dvou, od ostatních lidí si musíte držet vzdálenost dva metry. Výjimkou jsou členové domácnosti, vykonávání povolání a účast na pohřbu.

Mimo domov jen v nezbytně nutných případech

Stále platí, že domov byste měli opouštět jen v případě, že jdete do práce, na nezbytný nákup, k lékaři, na neodkladnou návštěvu úřadu nebo na pohřeb. Můžete také ven v případě, že pomáháte zajistit nezbytné věci jiné osobě. Smíte také do přírody a parků a nově také na některá venkovní sportoviště.

Mimo domov jen s rouškou

Ven nesmíte bez ochrany nosu a úst. Vláda ovšem postupně zavedla řadu výjimek z tohoto pravidla. Roušku například nemusejí mít autisté a děti do dvou let. Výjimku mají i lidé, kteří sportují na venkovním sportovišti, kde jsou od ostatních lidí vzdáleni alespoň dva metry nebo jsou odděleni stěnou či plotem. Roušku nemusejí mít členové domácnosti, kteří spolu jedou autem, nebo samostatně cestující řidič auta.

Stále platí také omezení pro pohyb přes hranice nebo pravidla pro obchody a služby.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Přejít nahoru