PŘEHLEDNĚ: Restaurace, koupaliště nebo hrady. Co se v pondělí otevírá a kde je potřeba ještě nosit roušku

Od pondělí 25. května končí povinnost nosit roušky venku, jsou-li dodrženy dvoumetrové rozestupy od cizích lidí. V budovách nebo MHD je nošení dál povinné. Výjimky mají děti ve školách či školkách nebo některé profese, například lidé v kancelářích. Podívejte se na přehled, který sestavil server iROZHLAS.cz.

Akce do 300 osob

Od pondělí jsou povoleny hromadné akce do 300 osob, a to jak ve venkovních, tak i ve vnitřních prostorách, informuje na svém webu Ministerstvo zdravotnictví.

Sportovní tréninky

Povolený bude i organizovaný trénink profesionálních i amatérských sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti s účastí nejvýše 300 osob s možností využití zázemí.

Školy

V pondělí se po dvouapůlměsíční pauze kvůli šíření koronaviru za přísných hygienických podmínek opět otevře první stupeň základních škol. Vrátí se na něj ale jen část ze zhruba 563 000 mladších školáků, které registruje ministerstvo školství ve svých statistikách. Docházka bude dobrovolná, zájem o ni museli rodiče školám nahlásit do pondělí 18. května.

Děti mají být ve školách rozděleny do skupin po nejvýš 15. Ve třídách děti nebudou muset mít roušky, pokud zachovají rozestupy alespoň 1,5 metru. Na chodbách, toaletách či v šatnách budou roušky povinné.

Na poštu i o víkendu

Všechny pobočky České pošty se od pondělí vrátí k běžné provozní době, která platila před zavedením opatření proti šíření koronaviru. Na všech poštách bude také obnoven dřívější víkendový provoz. S novým týdnem současně končí i čas speciálně vyhrazený klientům starších 65 let a držitelů průkazu ZTP. Od příštího týdne také skončí možnost posílat průhledné zásilky s rouškami po Česku zdarma.

Restaurace

V pondělí se znovu otevřou vnitřní prostory restaurací, barů nebo kaváren. Zavřené byly více než dva měsíce kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru. Ve vnitřních prostorech se budou muset dodržovat přísná hygienická opatření. Majitelé musí zajistit například dezinfekci rukou nebo dostatečné rozestupy mezi stoly.

„Teď je nastaveno jeden a půl metru odstupu u stolů, jak na těch zahrádkách, tak ve vnitřních prostorách. Hosté, pokud budou sedět u stolů, nemusí mít roušku, ale pokud se budou pohybovat po restauraci, měli by si ji nasadit, protože se jedná o ochranu všech ostatních hostů, ale i personálu,“ říká prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek pro Radiožurnál.

Nemocnice a sociální zařízení

Od 25. května budou také povoleny návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů. Přijít mohou maximálně dvě dospělé osoby, kterým bude po příchodu změřena teplota. Vybaveny musí být rouškou a při příchodu použít dezinfekci rukou. V případě dvou a vícelůžkových pokojů bude návštěvy oddělovat paraván.

Hrady a zámky

Sezona na hradech a zámcích letos začne s téměř dvouměsíčním zpožděním. Návštěvníci i průvodci dodržovat budou muset dodržovat jasné opatření, včetně nošení roušek nebo dezinfekce rukou.

Vnitřní prostory mohou otevřít také zoologické a botanické zahrady.

Kempy

Otevírají se také hotely nebo venkovní kempy. Ty kvůli omezeným možnostem cestování do zahraničí očekávají velký zájem o ubytování. Řada z nich už má rezervace na celé léto.

Kde musím mít roušku od 25.5.2020 | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Koupaliště

Otevírají se i koupaliště, ale i zde platí bezpečností opatření. Platit lze pouze bezkontaktně a v odpočinkové zóně (když ležíme na ručníku) je nutné dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních návštěvníků. Rouška je nutná při jakémkoliv pohybu po areálu, sundává se jen při koupání.

Fungovat můžou od pondělí taky tetovací studia, wellness centra a sauny.

Roušky

Venku mohou od pondělí 25. května lidé chodit bez roušky. Dále ji ale musí nosit ve veřejné dopravě, včetně taxislužeb, které budou nově od pondělí povoleny; uvnitř budov jako jsou obchody, divadla, kina, čerpací stanice a další. Rouška je také nutná v místech, kde se nachází dvě osoby v bližší vzdálenosti než dva metry, vyjma členů jedné domácnosti.

Zdroj: irozhlas.cz

Přejít nahoru