Test potvrdil koronavirus u sestry ze zlínské nemocnice

Zdravotní sestra z Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně je nakažena novým typem koronaviru. Potvrdil to její test. Sestra pracuje na anesteziologickém oddělení. Nemocnice nechala již otestovat i její kolegy, u nich se nákaza nepotvrdila.

Dva lidé z celkem 23 testovaných však bude třeba otestovat znovu, neboť výsledek jejich testu nebyl jasný. Jak sdělil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant, oddělení funguje dál.

Vedení nemocnice zavedlo na lůžkové stanici, kde pozitivně testovaná sestra pracovala, další preventivní hygienická opatření. Zlínská nemocnice je poslední ze čtyř nemocnic Zlínského kraje, kde se onemocnění u někoho z personálu potvrdilo.

„Rád bych zdravotníky i pacienty uklidnil. Udělali jsme bezprostředně po zjištění pozitivního výsledku testu u jedné z našich zdravotních sester všechna nezbytná opatření, abychom maximálně snížili riziko dalšího přenosu onemocnění,” uvedl předseda představenstev krajských nemocnic Radomír Maráček.

Testům se podle něj podrobili nejen kolegové sestry z týmu, ale preventivně i druhý tým, který tuto skupinu zdravotníků střídá. „Jsme rádi, že výsledky testů dopadly u drtivé většiny z nich dobře. Znovu testy bude muset ještě podstoupit jedna zdravotní sestra a také jedna sanitářka, u nichž byly první výsledky nejasné,” uvedl Maráček s tím, že testováno bylo šest lékařů a 17 zdravotních sester a dalších nelékařských pracovníků.

Nepříjemná situace se dotkla jedné z pěti lůžkových stanic oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Nyní je tam hospitalizováno sedm pacientů, kteří měli výsledky v rámci provedeného preventivního testování negativní.

„Na všech našich odděleních v době pandemie nemoci covid-19 fungují týmy, které pracují ve dvanáctihodinových směnách tak, aby se na pracovišti vždy potkávali pouze členové jednotlivých týmů. Je to bezpečnostní a protiepidemické opaření, kterým právě v takovýchto případech chceme snížit riziko onemocnění většího počtu zdravotníků tak, abychom mohli i nadále zajistit péči o akutní a hospitalizované pacienty,” doplnil Maráček.

V polovině března řešila podobnou situaci chirurgie Vsetínské nemocnice, kde se onemocnění potvrdilo u jedné z lékařek, a také lékárna Kroměřížské nemocnice, kde měla pozitivní test jedna ze zaměstnankyň. U tří desítek zdravotníků, kteří šli kvůli tomu do karantény, případně byli postaveni mimo službu, se onemocnění nepotvrdilo.

Vsetínské chirurgické oddělení už funguje v normálním provozu, lékárna Kroměřížské nemocnice provoz nepřerušila. Onemocnění novým typem koronaviru se na konci března prokázalo také u primáře neurologie Uherskohradišťské nemocnice, 19 zdravotníků, kteří s ním přišli do kontaktu, mělo testy negativní. Oddělení ale zůstává uzavřené.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru