S koronavirem by se podle Prymuly měla setkat většina lidí. Ideálně 60 procent populace a bez příznaků

Nejprve panovaly obavy, že se počty nakažených vymknou kontrole. Teď se začíná hovořit o tom, že nemoc Covid-19 nepostupuje českou společností náležitě rychle.

Ideální by podle náměstka ministra zdravotnictví a hlavního epidemiologa Romana Prymuly bylo, kdyby si nemocí prošlo 60 procent populace. A nejlépe bez příznaků.

„Pokud by se skutečně většina populace s koronavirem setkala, dojde k rovnováze a nákaza nebude tak nebezpečná, jelikož bude většina populace imunní,“ vysvětluje Prymula v rozhovoru pro server Lidovky.cz o pandemii viru, který je podle něj na zvládnutí horší než třeba ebola či SARS. Varuje však, že počet nakažených nesmí narůst skokově. Jinak bychom se museli vracet k těm nejpřísnějším omezením. Ceký rozhovor si budete moct přečíst na serveru Lidovky.cz v sobotu odpoledne v rámci Premia.

Lidovky.cz: Protikoronavirová opatření jsou nevídaná. Nejde o první pandemii, v čem se tato liší?
Tím, že o viru mnoho nevíme. U klasických chřipkových virů víme, jak se pohybují populací a že na ně existují vakcíny a terapie. To nám u koronaviru chybí. Srovnáme-li současnou pandemii například s jiným koronavirem SARS, nejsme nyní schopní pomocí screeningových metod zachytit případy nákazy – a vir se šíří populací. Vylučuje-li nemocný vir už dva a půl dne před prvními projevy příznaků, je extrémně těžké ho zachytit. U SARS stačilo na letištích odchytit osoby s teplotou a ty izolovat. Celosvětově se tehdy podařilo onemocnění zastavit, což se nyní bohužel nestane.

Lidovky.cz: Přijdou další epidemie. Můžeme chápat tu současnou jako precedent? Máme znovu počítat se zavírám obchodů a povinnými rouškami?
Bude záležet, o jaké onemocnění půjde. Rozhodující bude smrtnost nových virů. Může se objevit i takový, jehož smrtnost bude výrazně vyšší. Opatření by pak musela být tvrdší, což je ale hypotetický případ. Situace je taková, že jsme na hrozbu pandemie reagovali „hyperpřístupem“, jelikož to pro nás bylo nové a obavy byly velké. Budou-li podobné hrozby dlouhodobé, budeme muset volit benevolentnější přístupy, protože nemůžeme zastavit zeměkouli kvůli virům, které se zkrátka mohou objevovat opakovaně.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru