Pokud bude nakažených 400 denně, opatření neuvolníme, řekl Prymula

Vláda přestane uvolňovat protiepidemická opatření v případě, že začne lidí infikovaných koronavirem přibývat tempem okolo 400 za den. V pořadu Otázky Václava Moravce tuto hranici v neděli prezentoval náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V současnosti evidují hygienici asi 200 nových případů denně.

Budeme se dívat na číslo 400. Pokud by se to příští týden blížilo k tomuto číslu, je logické, že další uvolňování nebude a budeme se zabývat tím, jestli některá z opatření není třeba vrátit,“ uvedl.

Systém má podle něj kapacity na tisíc nových případů denně, pokud by tedy vláda začala opatření znovu zpřísňovat na hranici 400 infikovaných, stále by měla rezervu.

Počítá však s tím, že chystaná chytrá karanténa dokáže některá plošná opatření nahradit. Pokud však nebudou lidé dodržovat základní opatření, tedy nošení roušek, zpřísněnou hygienu a rozestupy, rozvolnění neočekává.

V posledních dnech přibývá kolem dvou set nemocných každý den. Za sobotu přibylo 170 případů nákazy koronavirem, což je druhý nejnižší nárůst v tomto týdnu, ale o volných dnech bývá také méně testů. Laboratoře od vypuknutí epidemie udělaly 125 126 testů, v sobotu testovaly 4 841 vzorků, nejméně za tento týden.

Celkem 138 lidí s nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, dosud zemřelo. Uzdravilo se 464 lidí. Nakažených je 5 952.

Nejvíc nových případů nákazy v tomto týdny bylo ve středu, a to 295. V pátek přibylo za celý den 163 případů nákazy koronavirem, což byl naopak nejmenší denní nárůst za poslední týden. V nemocnicích bylo v sobotu 442 nakažených, z toho 87 pacientů s covid-19 vyžaduje intenzivní péči.

Za týden nemocných přibude

Po částečném uvolnění některých protiepidemických opatření a kvůli neukázněnosti části veřejnosti o velikonočních svátcích, očekává Prymula nárůst počtu infikovaných zhruba za týden, kdy se onemocnění projeví.

Po víkendu by však mohlo dojít k rozvolnění pravidel pro zdravotnická zařízení. Prymula chce, aby nemocnice začaly s odkládanými neakutními operacemi. Opatření ve zdravotnictví by se podle něj měla nastavit tak, aby nedopadla sekundárně na lidi s jinými nemocemi než covidem-19.

Nyní podle Prymuly funguje zdravotnictví jen na asi padesát procent. „(Ve veřejné debatě) dominuje koronavirus, ale máme i celou řadu jiných onemocnění,“ řekl. Zmínil například výpadek psychiatrické či onkologické péče.

Uvedl, že nemocní koronavirem kapacity nezahltili. „Máme poměrně vysokou rezervní kapacitu,“ řekl. Část rezervovaných lůžek lze podle něj využít na plánované výkony, v případě nouze by mohly být znovu k dispozici do osmi dnů.

Vláda po úterním jednání zveřejní scénáře uvolňování restrikcí pro obchody a služby. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka se počítá se třemi vlnami uvolňování.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru