Prymula: Při nynějších opatřeních ČR pod 1000 případy asi 14. 12.

Při zachování současných protiepidemických opatření se Česká republika pod 1000 nových případů koronaviru denně dostane zhruba 14. prosince. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekl bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Pokud by se začala opatření v nejbližší době rozvolňovat, vrátí se podle něj Česko rychle k vysokým počtům nakažených.

Epidemie v Česku podle Prymuly brzdí. “Je otázkou, jestli dostatečně intenzivně. Pokud si to prostým okem nahlédneme a spočítáme, tak pokud by vydržela síla těch opatření, která máme, tak v podstatě jsme schopni říci, že pod 1000 případů se dostaneme někdy kolem 14. prosince,” řekl.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek uvedl, že nynější opatření mají sílu epidemii zbrzdit, nikoli zastavit. Jím vedená organizace už dříve vyzývala k jejich dalšímu zpřísnění. Nepodařilo se podle něj ochránit zranitelné skupiny obyvatel.

V Česku přibylo v sobotu 4199 potvrzených případů koronaviru, nejméně v tomto týdnu. Ve volných dnech se ovšem méně testuje. Proti minulé sobotě je nárůst případů nižší o zhruba 3500. Aktuálně nemocných je 129.788 a většina má mírný průběh nemoci. Do statistik přibylo od večerní aktualizace dalších 53 úmrtí, počet zemřelých s covidem-19 od počátku epidemie se tak zvýšil na 6058.

Od března, kdy se koronavirus začal v ČR šířit, se jím nakazilo 458.229 lidí, více než dvě třetiny z nich se vyléčily. Hospitalizovaných je podle posledních údajů ministerstva 7200 nakažených covidem, před týdnem jich bylo o téměř 600 více. V těžkém stavu je nadále kolem 1100 pacientů.

V posledním týdnu ale také ubývá testů. V pátek jich laboratoře provedly 30.262, nejméně v tomto týdnu a zhruba o 10.000 méně než předchozí pátek. Mezi testovanými je stále zhruba čtvrtina nakažených.

Podle Kubka je počet testů nedostatečný, proto mají úřady zkreslené údaje. Základní příčinou nižšího počtu je podle něj to, že epidemie se v současnosti šíří víc na venkově. Ukazuje se podle něj, že v ČR je dvojí zdravotnictví – ve velkých městech je zdravotní péče mnohem lépe dostupná než na venkově. Kubek také vyjádřil obavu, že pokud ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podlehne tlaku kolegů ve vládě, začne rozvolňování příliš brzy. Varoval, že pokud se začátkem prosince otevřou nákupní centra, může již po Novém roce nastat velký problém.

Jsem nyní soukromá osoba, ochranná služba dneškem končí

Prymula je nyní soukromá osoba a nemá jakékoli angažmá ve státní sféře. Na dotaz, jestli bude mít roli ve státní sféře, odpověděl, že zájem je, ale nic zatím nenastalo. Prymula ve funkci ministra skončil koncem října kvůli tomu, že byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Prymula dnes také řekl, že má kvůli výhrůžkám ochranou službu, ale její činnost dneškem končí.

“Já jsem soukromá osoba v tuto chvíli. Já nemám ve státní sféře jakékoli angažmá,” řekl Prymula. Exministr se v tomto týdnu sešel s prezidentem Milošem Zemanem. “Tam jsem byl jako soukromá osoba diskutovat, jak ta epidemie vypadá, jak se šíří,” uvedl.

Ochrannou službu měl kvůli tomu, že se vyskytla řada výhrůžek souvisejících s epidemií a opatřeními proti ní, řekl. Aparát ministerstva vnitra je podle něj vyhodnotil tak, že mu ochrannou službu poskytl. “Tady je kuriózní to, že nepřítelem České republiky byl Prymula, ne koronavirus,” poznamenal exministr.

Prymula již dříve připustil, že schůzka byla politická chyba. Fotografové na ní zachytili i předsedu poslaneckého klubu vládního hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Prymula koncem října řekl, že má právní analýzu, podle které se pochybení nedopustil. “Já na té své části si samozřejmě trvám. Bylo tam logicky více lidí, ti tam seděli snad od půl čtvrté, co tam dělali, já nevím. A co se týká těch diskusí, tak stále žiju v dojmu, že o tom existují nějaké záznamy,” řekl dnes k říjnové schůzce v restauraci, která měla být podle nařízení uzavřená.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru