Respirátory prodražují. Kde si sehnat stále ještě ty cenově dostupné?

Respirátory dnes platí za jednu z účinných pomůcek, díky nimž můžete sami sebe i své okolí chránit před nákazou koronavirem, případně pak chřipkou a dalšími virovými onemocněními. Do konce minulého roku se na ně vztahovala výjimka, kdy byly osvobozené od povinnosti platby DPH. Dnes už je ale situace jiná. Proto je třeba hledat prodejce, u nichž cenový nárůst prakticky nepoznáte.

Proč byla u respirátorů DPH 0 %?

Nulové DPH pro respirátory, které platilo do konce minulého roku, mělo zajistit jejich dobrou dostupnost i pro méně movité občany tak, aby zkrátka tato ochrana příliš nezatěžovala jejich rodinné rozpočty. Zejména na počátku povinnosti jejich nošení vycházely i levné respirátory až několikanásobně dráž než nyní, protože jich na trhu nebylo tak velké množství. Logicky pak vysoká poptávka vedla k našponování cen, neboť výrobci a prodejci chtěli vydělat. Tato situace se pak postupně změnila, takže nulová DPH přestala mít smysl.

Jak je to nyní s vývojem cen a s daní z přidané hodnoty?

Nyní se dají levné respirátory zakoupit v průměrné ceně kolem 11 – 12 Kč za kus. Ušetřit se dá například tím, že si koupíte balení s větším množství kusů, jednotlivý respirátor vás pak vyjde ještě levněji. Už je však nutné počítat s tím, že se na zahraniční i české respirátory vztahuje daň z přidané hodnoty v klasické výši 21 %, jako je tomu u většiny ostatního spotřebního zboží. Jeden respirátor, který dříve stál přibližně 10 Kč, dnes tudíž vyjde o zhruba 2 Kč dráž. Není to sice nijak markantní rozdíl, přesto je dobré si najít obchod, kde cenový rozdíl nemusíte vůbec poznat.

Jako příklad lze uvést DIA lékárnu, v níž najdete špičkové české respirátory značky GOOD MASK. Mají účinnost kolem 95 %, což je v případě respirátorů FFP2 nadstandardní záležitostí. Vzhledem k tomu, že se jedná o levné respirátory ryze české výroby, procházejí veškerým certifikačním procesem, takže se na ně při užívání můžete plně spolehnout. Stačí jen zvolit vhodnou velikost a model.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru