3 hlavní kritéria, podle nichž kupovat respirátory

V posledních měsících už si asi každý z nás zvykl nosit respirátory. Jsou zapotřebí v prostředcích hromadné dopravy, v obchodech, ale také na mnoha pracovištích, kde se lidé dostávají do blízkého kontaktu s ostatními pracujícími, zákazníky a klienty. Dostupnost respirátorů je v současnosti přiměřená. Stále však lze narazit na lidi, kteří nosí nevhodné ochranné pomůcky. Podle čeho si tedy nový respirátor kupovat?

1. Označení typu

Základním pravidlem při koupi, ať už v klasickém kamenném obchodě, či v e-shopu, je bezesporu ohlídání si označení typu konkrétního produktu. Aktuálně se totiž mají nosit respirátory FFP2, případně pak FFP3, nikoliv tedy ty, jež nesou označení pouze FFP. Druhá třída (FFP2) zajišťuje dostatečnou ochranu nejen před prachem, ale také před mikročásticemi a viry. Samozřejmě je důležité umět respirátory správně nosit a včas je měnit.

2. Účinnost

Zajímat by vás u jednotlivého zboží měla také jeho účinnost, tedy procentuální schopnost zamezit pronikání viru skrze něj. Dobrý respirátor s označením FFP2 má obvykle udávanou účinnost kolem 92 %, na trhu se však lze setkat třeba i s takzvanými nanorespirátory, které dosahují efektivity 95 a více procent.

3. Velikost a tvar

Každý z nás má jinak tvarovaný obličej. Proto je dobré si hned nepořizovat balení o deseti a více kusech, vyplatí se nejprve koupit respirátory v několika modelech po jednom, dvou kusech. Teprve poté, co si je vyzkoušíte a zjistíte, zda vám dobře přiléhají k obličeji, můžete je objednat klidně ve větším množství. Zásadní je, aby mezi respirátorem a pokožkou nebylo volné místo, jinak se účinnost této ochranné pomůcky razantně snižuje.

Vysoce efektivní a laboratorně prověřované respirátory vyrábí v tuzemsku značka GOOD MASK. Její produkty jsou dostupné ve vybraných obchodech a e-shopech. K dispozici jsou ve variantách pro děti i dospělé.

Kromě respirátoru určitě nezapomínejte ani na sledování vašeho stavu, zda nemáte vir již v sobě. Pomoci k tomu mohou levné antigenní testy, jež vyjdou na pár korun.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru