Otevření hranic ČR není otázka týdnů ani měsíc

Otevření hranic ČR není otázka týdnů ani měsíců, řekl ČT Vojtěch. Už do měsíce by ale podle jeho vyjádření v LN mohla otevřít velká část obchodů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) kritizuje situaci v některých hobbymarketech, kde byl znovu umožněn provoz. Pokud lidé nebudou pravidla dodržovat, není možné, aby rozvolňovaní opatření pokračovalo, varoval ministr zdravotnictví.

“Lidé se poměrně shlukovali, nedodržovali ty rozestupy, já jsem vyzval hygienické stanice, aby toto kontrolovaly a případně udělovaly sankce,” uvedl Vojtěch ve vysílání ČT24.

Cestující v Libereckém kraji budou po Velikonocích opět platit za dopravu. “Od úterý se bude do autobusů znovu nastupovat předními dveřmi a bude se za dopravu platit. Průvodčí ve vlacích i řidiči v autobusech jsou vybaveni dostatečným množstvím ochranných pomůcek,” řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). K podobnému kroku se podle něj rozhodly i sousední kraje.

Královéhradecký kraj rozdal dětem v dětských domovech notebooky, aby se mohly v době uzavření škol vzdělávat. Notebooky za 1,7 milionu korun jsou vybavené vzdělávacími programy. V krajských domovech je okolo 240 dětí.

Lidé mohou od soboty využívat mobilní aplikaci eRouška, která je jednou ze složek chytré karantény. Odborníkům má pomoci dohledat rizikové kontakty lidí nakažených koronavirem. Aplikaci vytvořili odborníci platformy COVID19CZ. Ke stažení je pro telefony operačním systémem Android v Google Play, pro iOS by měla být podle mluvčí COVID19CZ dostupná za několik dní.

 

Hasiči preventivně vydezinfikovali tři patra části Fakultní nemocnice Brno, která se stará o pacienty s novým typem koronaviru. “Na místo dorazilo sedm hasičských vozidel a do akce se zapojilo 13 hasičů z brněnské stanice Líšeň,” uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Kraj Vysočina začal v sobotu s rozvozem 5 tisíců rychlotestů pro personál sociálních služeb. Podle náměstka hejtmana Pavla Fraňka (ANO) se bude na nařízení vlády testovat asi 3700 zaměstnanců v 38 zařízeních.

Unie retailu bude žádat obchodní centra o snížení nebo odpuštění nájemného. Nově vzniklé sdružení asi stovky českých a zahraničních firem chtějí také podporu u vlády. Pouhé odložení nájmu podle prodejců oblečení, knih, hraček, elektroniky i dalšího zboží není řešením.

Zdroj: ceskatelevize.cz

 

Přejít nahoru