Ke kadeřníkovi nebo na masáž s negativním testem, počítá další fáze rozvolňování

Až se stav zlepší a bude možné otevřít některé další služby, počítá se s možností prokazovat se negativním testem na koronavirus. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Týká se to například kadeřnictví a dalších služeb péče o tělo, které budou podle něj v první vlně dalšího uvolňování.

„Jakmile se stav zlepší natolik, že bude možno postupně uvolňovat i další aktivity a služby, tak s testováním se počítá a i s možností mít jak antigenní test, tak PCR. Antigenní test bude platit kratší dobu, PCR delší,” řekl Blatný.

V současnosti je podle ministra Česká republika stále na mnohonásobně vyšším počtu hospitalizovaných lidí s covidem-19 než na podzim. To, že se v poslední době počty snižují, lze brát jako pozitivní signál. „Jenom to nesmíme teď přestřelit,” dodal Blatný.

Počet pacientů s koronavirem v nemocnicích v pondělí mírně klesl na 5709. V těžkém stavu bylo 1291 z nich. Dnes ráno bylo ve zdravotnických zařízeních v ČR volných 28 procent standardních lůžek s kyslíkem, zhruba 2000 postelí bylo k dispozici covidovým pacientům.

Jako jednu z podmínek zahrnula antigenní testy na covid-19 aktualizace protiepidemického systému (PES), která se začala připravovat v lednu. Mělo to umožnit veřejné akce pro větší počet osob nebo například částečné otevření restaurací či hotelů.

Do února se podle původního systému PES řídilo fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit. Upuštění od jeho používání souvisí především se šířením takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější a rychleji se šíří mezi lidmi.

Původně ministerstvo zdravotnictví avizovalo, že náhradu za PES představí pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová do Velikonoc. Před velikonočním víkendem ale Blatný řekl, že dokument čeká na stanoviska odborných skupin, ale že je ve velmi pokročilém stadiu přípravy.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru