Zeman: S liberálnějším přístupem Prymuly nesouhalsím

Prezident uvedl, že nesouhlasí s liberálnějším přístupem, který nyní prosazuje náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Náš plán by měl být pokračovat v tom, co se tady úspěšně dělá, protože už dnes víme, že ta epidemie ustupuje,“ uvedl Zeman. Varianta ochrany zranitelných skupin lidí a současného rozvolnění opatření, která by přinesla větší podíl nakažených v populaci a rozvoj kolektivní imunity, by podle Zemana fungovat možná mohla, ale odborníci se na ní neshodují. Kvůli předběžné opatrnosti se proto přiklání k postupu, který už se jako funkční ukázal.

Diskusi o tzv. promoření populace virem tento týden vyvolal výrok náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19 prodělat. Zeman řekl, že se přiklání k „dosavadnímu restriktivnímu způsobu boje s epidemií“. Češi by měli současná omezení vydržet, dodal Zeman. „Epidemie ustupuje, za několik týdnů tyto roušky sundáme,“ uvedl.

Jak má Česko zachránit ekonomiku poznamenanou koronavirovou epidemií? Důležitá je podle prezidenta úvěrová expanze, tedy dlouhodobé úvěry s nízkým úrokem. Podle Zemana jde o úvěrový rámec v hodnotě 1 bilionu korun. Druhou věcí je fiskální expanze, která se zaměřuje především na investice. Podle Zemana není možné, aby životní úroveň neustále rostla. „Investujme do dopravní infrastruktury,“ dodal Zeman s tím, že investiční program by mohl rozšířit nabídku zakázek pro české firmy.

Prezident Zeman se vyjádřil i k zpochybňování počtu nakažených a úmrtí s covid-19 v Číně. „Nevím jestli ta data jsou hodnověrná, jsou ale jediná,“ uvedl Miloš Zeman. Na dotaz, proč děkoval Číně, která Česku prodala zdravotnické pomůcky, když šlo o obchod a ne humanitární pomoc dodal, že Česko v tu dobu nemělo jinou alternativu a Číná zboží nemusela prodat

Zeman: Cítím optimismus

Prezident Miloš Zeman věří, že se koronavirovou epidemii podaří v Česku brzy omezit. V pořadu TV Prima Partie uvedl, že podle čísel, která Ministerstvo zdravotnictví denně k epidemii uvádí, cítí ve vývoji optimismus.

Zeman: Zadlužení není sprosté slovo

Změna daňového systému je podle Zemana jednou s možností, jak dostat do státní kasy více peněz. „Jsem dlouhodobě příznivcem progresivního zdanění příjmu,“ uvedl prezident. Problém nevidí ani v cestě zadlužení, protože Česká republika má dobrý rating a může tak například využít státních dluhopisů.

Zeman: Vláda bude muset najít politickou odvahu

„Až vyhrajeme bitvu s koronavirem, bude muset vláda najít politickou odvahu, aby ustála své kroky,“ uvedl Miloš Zeman s tím, že Česko čeká doba, kdy bude muset udělat řadu těžkých rozhodnutí. „Já bych třeba zrušil některé daňové výjimky, aby stát dosáhl na potřebné desítky miliard,“ dodal.

Zdravotnictví má mít prioritu

„Jsem pro to, abychom zdraví a život nadřadili ekonomickému úspěchu,“ uvedl Zeman s tím, že zdravotnictví by mělo mít v investicích prioritu. Na závěr uvedl, že si nemyslí, že tato epidemie českou společnost změní.

Zeman o chytré karanténě a sledování lidí

Prezident také okomentoval chytrou karanténu, která využívá sledování lidí pro zjištění, s kým se nakažený člověk setkal a dokáže tak lépe odhalit lidi, kteří jsou potenciálně ohroženi nakažením. „Počkejme si, jak tento projekt dopadne. Až ale epidemie opadne, mělo by toto sledování lidí skončit,“ uvedl prezident.

Koronavirus nemám, uvedl Zeman

Prezident Miloš Zeman ujistil veřejnost, že koronavirus nemá a těší se dobrému zdraví. „Většinu času jsem v Lánech, kde pracuji,“ dodal.

Přejít nahoru