Nemocnice zastaví neakutní péči, další kraje začnou očkovat

Nemocnice nesmí ode dneška přijímat pacienty na plánované zákroky, které je možné odložit. Musí také navyšovat kapacity pro pacienty s covidem-19. Ministerstvo zdravotnictví kvůli zhoršující se epidemické situaci a rostoucímu počtu hospitalizovaných s koronavirem také nařídilo poskytovatelům následné a dlouhodobé péče uvolňovat lůžka, aby bylo možné pacienty z akutních lůžek předkládat na oddělení následné péče. V Česku i poslední den roku pokračuje očkování proti covidu, dnes se přidají další kraje.

V nemocnicích se podle posledních údajů léčilo nejvíc pacientů s covidem-19 za poslední měsíc – z celkem 5712 hospitalizovaných bylo 826 ve vážném stavu a dá se očekávat, že tato čísla ještě porostou. Mnohé nemocnice už neakutní péči omezily či zastavily dříve, než jim to přikázalo ministerstvo, a to také kvůli rostoucímu počtu nakažených zdravotníků.

V úterý laboratoře odhalily dosud nejvíc nakažených za celou dobu epidemie, pozitivních bylo víc než 16.000 testů. Česko se od 27. prosince minimálně do 10. ledna řídí opatřeními pro nejpřísnější pátý stupeň pohotovosti, podle odborníků bude pro vývoj epidemie klíčový první lednový týden roku 2021.

Ve středu dorazilo do Česka dalších 19.500 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech, zásilky s očkovací látkou už mají všechny kraje. První dodávka téměř 10.000 dávek se rozdělila mezi nemocnice v Praze, na jižní Moravě a v Moravskoslezském kraji. Očkují se především zdravotníci. Během dneška zahájí očkování v Olomouckém, Středočeském, Pardubickém, Plzeňském a Jihočeském kraji. V dalších regionech začnou s vakcinací začátkem příštího roku.

Nemocnice nesmí od čtvrtka přijímat pacienty na plánovanou péči

Nemocnice nesmí podle dnes vydaného mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví od čtvrtka 31. prosince přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči. Musí také navyšovat kapacity pro pacienty s covidem-19. Poskytovatelé následné a dlouhodobé péče mají podle opatření uvolňovat lůžka, aby bylo možné pacienty z akutních lůžek předkládat na oddělení následné péče. Podobné nařízení dopadlo na zdravotnická zařízení už na jaře, omezit péči měla znovu od 22. prosince.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes ve vyjádření pro ČTK uvedl, že růst počtu hospitalizovaných považuje za závažnější problém než růst počtu nakažených. V úterý se v nemocnicích léčilo nejvíc pacientů s covidem-19 za poslední měsíc. Z 5712 hospitalizovaných bylo 826 ve vážném stavu. Od 26. prosince jich přibylo přes 1000. Rozhodující podle Blatného bude první týden v lednu.

Podobné opatření ministerstvo přijalo 22. prosince, bylo ale mírnější. Nemocnice neakutní plánovanou péči musely jen omezit, nové opatření nařizuje její „okamžité zastavení“.

„Tímto opatřením není dotčena kapacita zdravotnického systému určená pro poskytování neodkladné péče, u které by jejím neposkytnutím hrozilo bezprostřední ohrožení života, náhlá smrt, vážné ohrožení zdraví nebo vážné zhoršení zdravotního stavu,“ píše se v opatření.

Podle dat o kapacitě nemocnic z dnešního odpoledne je v nemocnicích zhruba 21.500 lůžek s možností podávat pacientovi kyslík a asi 30 procent z nich je neobsazených. Pro pacienty nakažené covidem jich je volných 794, před týdnem jich bylo 1075. Lůžek intenzivní péče je přes 3800, neobsazených je čtvrtina. Z více než 900 volných lůžek je pro covidové pacienty určeno 263, před týdnem bylo neobsazených 306. Umělých plicních ventilátorů je k dispozici ve všech nemocnicích téměř 2100, neobsazených je 43 procent, což je o tři procenta méně než před týdnem.

Většina nakažených novým typem koronaviru má lehký průběh nemoci a nepotřebuje pobyt v nemocnici. V případě nakažených seniorů je ale hospitalizace nutná skoro u třetiny. V úterý bylo nových případů odhaleno zatím nejvíc za jediný den, pozitivně vyšlo více než 16.000 testů. Vyšší počty podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové ještě nesouvisí s Vánocemi a případnými rodinnými návštěvami, řekla v České televizi. Přijatá přísnější opatření zavedená 27. ledna se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška zatím nemohla projevit a šíření nákazy zpomalit. V České televizi řekl, že se dá zlepšení očekávat až kolem 8. ledna.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru