Po 15. lednu budou počty nakažených kulminovat, řekl Prymula. Nemocnice budou podle něj pod ještě vyšší zátěží

Proti covidu-19 bylo v ČR očkováno asi 15 000 lidí, řekl v České televizi bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Centrální informační systém, který má data shromažďovat, zatím podle premiérova poradce nefunguje.

Ministerstvo zdravotnictví data nezveřejnilo, představit je chce v úterý na tiskové konferenci. Zatím se očkují hlavně zdravotníci a senioři v nemocnicích nebo domovech důchodců, sám Prymula má jako lékař vakcínu dostat 7. ledna.

K vývoji epidemie Prymula uvedl, že očekává další nárůst nových případů do 15. ledna, potom budou počty kulminovat. Minulý týden byl dosažen zatím nejvyšší počet denních pozitivně testovaných téměř 17 000. Počty v druhé polovině prosince výrazně ovlivnily vánoční svátky, kdy se méně testovalo. V neděli bylo pozitivních 6220 osob, což je v tento víkendový den nejvíc od 1. listopadu.

„Počkejme si na ostrá data z následujících dvou dní. Čekám na úterý a středu,“ uvedl. Dá se podle něj očekávat, že by počty mohly dosáhnout v pracovní den i 20 000 pozitivních případů. Zátěž nemocnic by podle něj měla být dokonce vyšší než v poslední vlně na přelomu října a listopadu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu uvedl, že lidé nad 80 let se budou moci registrovat od poloviny ledna, ostatní lidé pak od února. Přesný termín dostanou až později, systém je vyhodnotí podle věku nebo zdravotního stavu. VZP v pondělí uvedla, že nejdříve v březnu se bude očkovat u praktických lékařů.

V dubnu, květnu a červnu bude mít ČR podle Prymuly dva miliony dávek měsíčně. „Bude to zhruba 80 000 dávek denně. Nejde potom spoléhat jenom na nemocnice nebo praktické lékaře,“ uvedl bývalý ministr. V dubnu se podle něj také zřejmě nejdříve budou očkovat lidé, kteří nejsou v rizikových skupinách.

Každý očkovaný potřebuje u většiny vyvíjených vakcín dvě dávky. V zahraničí se diskutuje o tom, zda není lepší co nejvíce lidí očkovat jednou dávku a chránit je alespoň částečně, než méně lidí na více než 90 procent. Podle Prymuly je to věc k diskusi, kterou si dovede představit. Odmítá ale očkování lidí dvěma dávkami různých vakcín.

Ministerstvo zdravotnictví před koncem roku povolilo získávat z jedné lahvičky vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která je prozatím jediná v EU schválená, až šest místo dosavadních pěti dávek. Látky je v ní dost, výrobce ale počítal se ztrátami při aplikaci. Díky tomu se bude v ČR aplikovat z objednaných dodávek více vakcín.

Dosud jich dorazilo asi 32 600, další se očekávají ve čtvrtek a pak každý týden. Po rozmrazení vakcíny je třeba pět či šest dávek z lahvičky rychle spotřebovat. „Umím si představit, že budou ve velkých očkovacích centrech čekat ‚dobrovolníci‘ na očkování,“ dodal Prymula. Tito lidé budou podle jeho návrhu čekat na telefonu pro případ, že by třeba někdo objednaný na vakcinaci korona nepřišel a látka zbyla

Zdroj: čtk, lidovky.cz

Přejít nahoru