Prymula nevyloučil povinné roušky venku

Prymula na tiskové konferenci také nevyloučil, že by se při zhoršování situace rozšířila povinnost nošení roušek i venku. Zatím se musejí venku nasazovat jen na zastávkách MHD. Přitvrzení celkových opatření připustil ministr i v souvislosti s tím, že zhruba 10 procent občanů omezení nedodržuje.

Podle koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého kolaps zdravotnictví kvůli epidemii covidu nehrozí. Nejbližší týdny budou ale velmi těžké, zejména pro personál, řekl novinářům.

Kapacita nemocniční péče bude posílena o 5000 lůžek a také o 800 až 1000 lůžek intenzivní péče. „Má to svoji cenu. Tou bude zastavení péče, kterou zastavit lze,“ uvedl Černý. Nemocnice mají odložit péči, která není pro zdravotní stav pacienta nezbytná.

„Bude se také více rozhodovat, která péče ještě je nezbytná a která už není,“ dodal. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se počítá s tím, že primárně se budou využívat kapacity „kamenných“ nemocnic.

Aktuálně nemocných je 84 430, stav 2920 z nich vyžaduje hospitalizaci. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od propuknutí epidemie nemoci covid-19 se v Česku prokazatelně infikovalo přes 149 000 lidí. Od začátku října testy potvrdily nákazu u 78 251 z nich.

Více než dvě pětiny z celkového počtu nakažených se už uzdravily. Naopak 1230 lidí s koronavirem zemřelo, z toho 559 od začátku měsíce a 24 ve čtvrtek.

V nemocnicích leží podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 2920 lidí s covidem-19. Stav 543 pacientů lékaři hodnotí jako těžký. Oproti začátku října se počet hospitalizací zvýšil o téměř 1900 případů.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru