Rozvolnění opatření přijde, až bude v nemocnicích nanejvýš 3000 osob, tvrdí Blatný

Pokud se do konce března zlepší epidemická situace v zemi, budou pravděpodobně uvolněna nejpřísnější opatření. Během páteční tiskové konference to prohlásil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Chvíle, kdy můžeme uvažovat o změnách, přijde, až bude v nemocnicích nanejvýš 3000 osob,“ vysvětlil. Oznámil také, že všem pracovníkům v nemocnicích budou vyplaceny odměny za jejich „nadúsilí“ během další části epidemie koronaviru.

Nápor koronaviru na nemocnice v Česku roste. Starají se o dosud nejvyšší počty lidí s nemocí covid-19 i nakažených pacientů za roční trvání epidemie.

„Ve všech regionech je zátěž nemocnic extrémní a přesahuje maxima z loňského podzimu. Denně je nově diagnostikováno až 200 nových rizikových seniorních pacientů. Ještě pár týdnů se bude úroveň příjmů v nemocnicích pohybovat mezi 600 a 700 denně,“ sdělil Blatný.

„Předpokládáme, že odměny budou vyplaceny ve výplatě za květen. Půjde o částky srovnatelné s minulým rokem.“

Nemocnice se opakovaně potýkají především s nedostatkem personálu. Kraje mají od čtvrtka možnost povolat do nemocnic zdravotníky z ambulancí, v pátek by se mělo rozhodnout také o nařízení pracovní povinnosti studentům některých středních a vysokých škol.

„Mluvil jsem s Asociací děkanů lékařských fakult a rozumím tomu, že je snaha, abychom studenty medicíny nezatěžovali nadměrně. Ale domluvili jsme se na formě povolávání, která bude dnes (v pátek, pozn. red.) finalizována do návrhu vlády. Musí to co nejméně ovlivnit jejich výuku,“ doplnil ministr zdravotnictví s tím, že se povolání nebude týkat například studentů prvních a šestých ročníků.

Očkování v Česku

Blatný během briefingu hovořil také o průběhu očkování, jehož rychlost se podle něj zvyšuje. „Jedná se o čísla přes 30 tisíc, v březnu cílíme na 35 tisíc lidí denně, v dubnu pak až 100 tisíc vpichů denně,“ informoval přítomné novináře.

„Narůstá proočkovanost nejrizikovější skupiny na 80 let. 78 procent z nich dostali první dávku, 21 procent lidí pak dostalo obě dávky.“

Ministr zdravotnictví uvedl, že není třeba schovávat si dávky pro druhou část vakcíny. Dodávky totiž budou postupně chodit pravidelně. „Zahraniční pomoc byla aktivována a je přesně stanoven mechanismus, jak ji využívat. Zatím využita nebyla, ale je tady,“ dodal.

Zdrij: irozhlas.cz

Přejít nahoru