Lékař z urgentního příjmu olomoucké nemocnice má koronavirus, nakažen mohl být i personál a pacienti

U lékaře, který vyšetřoval pacienty na urgentním příjmu Fakultní nemocnice v Olomouci, byl potvrzen koronavirus. Vedení nemocnice v současné době izoluje personál urgentního příjmu i pacienty, kteří přišli do kontaktu s lékařem.

 

„Máme pozitivní případ nákazy koronavirem u naší nemocnice. Sloužil na oddělení urgentního příjmu. V tuto chvíli máme kontakty na jeho kolegy a všechny zaměstnance. A zároveň s pacienty, se kterými přišel do styku. Jsou kontaktováni. Dojde k testování, odběru vzorků i ke karanténním opatření,“ sdělil Právu mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

Nemocnice nyní s předstihem spustí testování na koronavirus. Původně s tím měla nemocnice začít v pondělí.

Mluvčí nemocnice nedokázal říct, kolika případů se případný přenos nákazy COVID-19 od lékaře směrem k dalšímu zdravotnickému personálu i k pacientům týká. „Opravdu to nevím,“ podotkl Fritscher. Nakažený lékař se před týdnem vrátil z Řecka, dosud není jasné, zda se nakazil v Řecku, po cestě do vlasti nebo až v České republice.

V Olomouckém kraji přibyly proti pátku dva případy nákazy novým typem koronvairu, celkem je jich v kraji devět. ČTK to dnes řekla epidemioložka Růžena Halířová z olomoucké hygienické stanice. Jde o dva muže z olomouckého okresu, oba jsou v domácí karanténě, uvedla Halířová.

Osmým případem je muž ročník 1934, devátým nakaženým je muž ročník 1991. Hygienici nyní zjišťují, s kým byli v kontaktu. Ráno hygiena evidovala 86 lidí, u kterých se v kraji dělaly testy na onemocnění Covid-19, od té doby jich však podle Halířové přibylo. Dosud není jasné, zda jedním ze dvou čerstvých případů, o které hygiena informovala, je i výše zmíněný lékař.

První potvrzený případ nákazy koronavirem byl v Olomouckém kraji oznámen v úterý. Virus byl zjištěn u muže z Japonska žijícího v Olomouci, který byl na služební cestě v Británii a zastavil se v Mnichově. Potvrzen byl později také u manželského páru z Litovle na Olomoucku, který byl lyžovat v Itálii. Ve středu byl do statistik nakažených zapsán šestatřicetiletý muž z Přerovska. Také on pobýval v Itálii. Ve čtvrtek byla oznámena infekce u ženy z Litovelska, v pátek byl virus potvrzen u dvou lidí z Litovelska.

Zdroj: novinky.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru