Důchodci se můžou radovat. Maláčová naznačila, že chystá další rouškovné

Sociální demokraté mluví o tom, že by důchodci mohli i letos dostat mimořádný příspěvek. Naznačila to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), konkrétní částku ale neřekla. Loni dostali senioři „rouškovné“ ve výši pět tisíc korun. Nápad ČSSD zkritizoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj jde jen o předvolební dáreček .

Pokud v Česku letos výrazně porostou ceny, ČSSD bude prosazovat opětovné vyplacení mimořádného příspěvku k důchodu. „Pokud to bude potřeba i letos, sociální demokracie to navrhne,“ uvedla v pondělí Maláčová.

Rozhodující podle ní bude vývoj ekonomické situace. Jasno by mělo být během několika měsíců. „Lidé, kteří celý život pracovali, musí mít slušný důchod,“ dodala ministryně práce a sociálních věcí na úterní tiskové konferenci ve Sněmovně.

Senioři dostali mimořádný příspěvek 5 000 korun k důchodu na konci loňského roku. Státní kasu to vyšlo na 15 miliard korun. Takzvané rouškovné vláda schválila měsíc před krajskými volbami. Sněmovní volby se budou konat letos v říjnu.

Průměrný důchod je přes 15 tisíc
Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska je nápad ČSSD dalším z předvolebních dárečků. „Nedomníval jsem se, že je to rozpočtově odpovědné ani u prvního rouškovného. Nemyslím si to ani teď. Přeji důchodcům všechno, co dostat mohou. Ale prosím o pochopení, že nyní nejsou tou skupinou, jejíž příjmy jsou ohroženy,“ řekl CNN Prima NEWS exministr financí.

„Pokud o tom někdo uvažuje, není to nic jiného než předvolební nakupování hlasů,“ dodal Kalousek.

„Zoufalí lidé mají zoufalé nápady. Je to nezodpovědné,“ komentoval nápad Maláčové šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Podle něj je mnohem důležitějším tématem zajistit seniorům očkování proti koronaviru.

Důchody letos rostly i v rámci zákonné valorizace penzí. Od ledna si senioři přilepšili v průměru zhruba o 839 korun. Průměrný starobní důchod činí 15 336 korun.

Zdroj: Prima CNN, Nova TV

Přejít nahoru