Ošetřovné se zvýší na 80 procent, schválil Senát

Ošetřovné pro zaměstnané rodiče se zvýší, a to z 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu. Nárok na něho budou nově mít i lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Senátoři tak ve středu kývli na novelu zákona z pera ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD).

Návrh zákona počítá s vyplácením ošetřovného zpětně, a to od 1. dubna,“ sdělila na plénu v Senátu Maláčová. Vypláceno bude ale nejpozději do 30. června, tedy do začátku letních prázdnin.

Stát by tato změna podle Maláčové měla vyjít asi na 3,5 miliardy korun. Při nynějším nastavení by částka na měsíc byla o 0,9 miliardy nižší.

Určeno je pak primárně pro zaměstnané rodiče dětí do 13 let, které kvůli zavřeným školám zůstávají doma. Podmínkou ale je, že děti nesmí chodit prezenčně na výuku. Od 25. května by totiž měly obnovit výuku pro dobrovolné zájemce 1. stupně základních škol. Výuka pro druhý stupeň by měla být přerušena až do konce června.

DPP a DPČ

Nově mají na ošetřovné nárok i rodiče, kteří pracují na DPP (dohodu o provedení práce) a DPČ (dohodu o pracovní činnosti). „Ti mají stejné podmínky jako klasičtí zaměstnanci,“ sdělila ve středu Maláčová.

Stát jim tak za období od uzavření škol do konce března vyplatí ošetřovné 60 procent denního vyměřovacího základu, od dubna pak 80 procent. Podmínkou v tomto případě je, že v minulosti odváděli nemocenské pojištění.

OSVČ

Čerpat mohou ošetřovné také lidé, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) avizoval, že by se mělo ošetřovné zvýšit také pro rodiče, kteří pracují jako OSVČ. Ti nyní pobírají 424 korun denně.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru