Bude nové rouškovné vyšší? Úřad to nevyloučil, záleží na vývoji ekonomiky

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) doporučuje, aby lidé nosili respirátory. Zajistit si ale dostatečné zásoby se pěkně prodraží, nabízí se proto otázka, kde na to lidé vezmou peníze a zda vláda nezvažuje vyšší rouškovné, pokud se ho důchodcům rozhodně opět vyplatit. Podle ministerstva vše záleží na tom, jak se za pár měsíců vyvine ekonomická situace v Česku.

Ministr Blatný v pátek vyzval Čechy, aby nosili respirátory FFP2. “Uvědomujeme si, že pořízení těchto respirátorů je finančně nákladné. Není potřeba nyní chodit do obchodů a vykupovat FFP2 respirátory,” prohlásil. Pokud ale lidé můžou, měli by je už nyní nosit alespoň do obchodů a MHD.

Pokud by se lidé z bezpečnostních důvodů rozhodli vyslechnout výzvu a kupovat si pouze respirátory, jejich peněženka by to pocítila. Otázkou je, kde na to nízkopříjmové skupiny, mezi které patří i většina seniorů, vezmou.

Ve hře je nyní další rouškovné. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na začátku týdne prohlásila, že pokud v tomto roce porostou ceny a lidé budou mít výdaje kvůli pandemii, navrhne další mimořádný příspěvek pro důchodce.

V prosinci každému důchodci vláda vyplatila jednorázově pět tisíc korun. Vhledem k cenám respirátorů a nutnosti je často měnit, by ale tentokrát taková částka byla sotva dostačující. Redakce TN.cz proto oslovila ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), zda bude prosazovat vyšší příspěvek.

Úřad to sice nevyloučil, na takové otázky je ale podle něj ještě brzy. “Jsme teprve na začátku roku a případný návrh na další “rouškovné” se bude odvíjet o vývoje ekonomických ukazatelů v příštích měsících,” vysvětluje mluvčí MPSV Vladimír Dostálek.

V uvozovkách je rouškovné proto, že stejně jako u prvního příspěvku platilo, že se jednalo o kompenzaci vysoké inflace a zvýšených nákladů. Jak opakovaně Maláčová zdůrazňovala, nejednalo se o peníze určené pouze na roušky.

Maláčová brzdí nadšení, rouškovné chce řešit až za několik měsíců!

Výše rouškovného a to, zda vůbec bude opět vypláceno, je tedy zatím ve hvězdách. “Asi to bude zklamání, ale máme 19. ledna a ta diskuse bude na pořadu v létě, tak jako se vždy v létě diskutuje o valorizaci důchodů,” řekla před několika dny v živém vysílání TV Nova Maláčová.

Zdroj: tn.cz

Přejít nahoru