Vláda nakoupí 5,5 milionu dávek vakcíny proti covidu za 2 miliardy

Pro očkování proti koronaviru nakoupí vláda 5,5 milionu dávek vakcíny za necelé 2 miliardy korun, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný. V záloze je podle šéfa resortu zdravotnictví možnost nakoupit dalších 10,6 milionů dávek vakcíny proti covid-19. Vláda také podle Blatného zrušila nařízení, kterým zakázala nemocnicím poskytovat odkladnou péči.

Od pondělí v Česku platí stupeň číslo 4 podle systému PES, což znamená, že obchody mohou být otevřené až do 23 hodin a noční zákaz vycházení je nově od 23 hodin do páté hodiny ranní.

Jak venku, tak uvnitř je nově povoleno shromažďování až šesti lidí namísto dosavadních dvou. Z nynějších 15 na 20 se zvyšuje maximální počet účastníků svateb, pohřbů nebo bohoslužeb. Divadelní představení a koncerty se mohou konat bez diváků třeba pro televizní natáčení nebo internetové přenosy.

Na zvýšení přídavků pro děti se vláda neshoduje

Naopak vláda zatím nerozhodla o navýšení přídavků na děti, bude to muset ve čtvrtek řešit koaliční rada. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navrhla vládě zvýšení přídavků na děti o 26 procent od ledna příštího roku.

Chce také, aby přídavky nově pobíralo místo zhruba 240 tisíc až téměř 590 tisíc dětí. Ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou, která je ve vládě za ANO, rozšiřovat okruh těch, kdo na ně mají nárok, nechce.

V podstatě na ten přídavek mohou dosáhnout pouze nepracující rodiny, což si myslím, že je strašně špatně a je to strašně demotivační pro celý ten systém. Teď potřebujeme dostat ten přídavek na dítě tam, kde byl v roce 2014, aby na něho dosáhlo aspoň půl milionu dětí,“ řekla Maláčová v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Z přídavků se podle ní v současnosti stala chudinská dávka.  Ročně by přidání mohlo stát navíc až 4,9 miliardy korun. Přídavky dostávají domácnosti s příjmem do 2,7násobku životního minima. Na děti do šesti let stát dává 500 korun, od šesti do 15 let je to 610 korun a od 15 do 26 let při studiu 700 korun.

Rodiny, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, podniká, je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, mají částky o 300 korun vyšší. Podle novely by se podle věku dítěte nově od ledna vyplácelo 630, 770 a 880 korun.

Vládní koalice se zasekla na sporu o zvýšení přídavků na děti se zasekla vládní koalice. „Mrzí mě, že se pořád nemůžeme posunout v podpoře rodin. Další kolo debat o přídavku na dítě nás čeká ve čtvrtek na koaliční radě,“ oznámila v průběhu jednání vlády ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová na jednání vlády navrhla, aby prezident Miloš Zeman jmenoval deset nových soudců, z toho devět má působit ve správním soudnictví. V roli zástupkyně takzvaného „superúředníka“ Petra Hůrky by pak měla Ivu Hřebíkovou od 1. prosince vystřídat Martina Postupová. Místo je volné od začátku listopadu.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru