Česko koronavir zvládá nejhůř ze všech čtyř států Visegrádu

Ve srovnání s některými státy západní Evropy vypadají koronavirové statistiky v Česku dobře. V počtu úmrtí a nakažených v porovnání se státy Visegrádu je na tom naše země podstatně hůř.

Každý, kdo v příštích dnech přijede z Česka na Slovensko, bude muset jít na dva týdny do karantény do některým z vyčleněných ubytovacích zařízení, které pro tyto účely určila slovenská vláda. To se týká i více než stovky tisíc Slováků, kteří pracují a studují v České republice.

Skutečnost, že Česko a Slovensko mají „nejlepší vztahy“, které mezi státy světa jsou, je rázem zapomenuta. Česko je totiž z pohledu ze Slovenska koronavirem silně zamořenou zemí, kde jsou počty nakažených a úmrtí mnohem vyšší než na Slovensku.

Proto i přes „skvělé vztahy“ neplatí pro Slováky z Česka žádná výjimka a do karantény musí podobně jako lidé, kteří se na Slovensko vrátí z jakýchkoli jiných zahraničních destinací.

Podobně „zamořeně“ vypadá Česká republika i při pohledu z Polska nebo Maďarska. Česko je v porovnání s ostatními státy visegrádské čtyřky zemí, která zatím z celé skupiny V4 zvládá boj s nákazou nejhůře a která má i výrazně nejvyšší počet obětí.

A to přesto, že české zdravotnictví by na tom i na základě mezinárodních srovnání mělo být lépe než polské, slovenské a maďarské. Na konečné soudy o zvládnutí či nezvládnutí epidemie je ale ještě brzy. „Vrchol epidemie nás čeká v květnu nebo v červnu,“ varuje třeba polský premiér Mateusz Morawiecki.

V tuto chvíli je na tom ale Česko nejhůře z celé střední Evropy. V žádnou solidární pomoc V4 ale doufat nemůže. Naopak. Slovenský premiér Igor Matovič si například vymohl, že špičkové plicní ventilátory ze slovenského závodu Chirany budou vyráběny jen pro Slovensko.

 

Zdroj: denik.cz

Přejít nahoru