Vojtěch připustil karanténu pro Karvinou

V sobotu přibylo v Česku 121 případů koronaviru, o 20 méně než v pátek. Dosud se v zemi nakazilo 12 440 lidí, vyléčených je 7852, zemřelých 351. Aktuálně je v Česku 4169 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k sobotním 17:30. Nejpostiženějším regionem zůstává Karvinsko.

Denní nárůst v tomto týdnu byl nejnižší ve středu, kdy laboratoře zaznamenaly 92 nově nakažených. Ve čtvrtek opět stoupl na 132. Naopak nejvyšší nárůst v týdnu byl v pondělí, a to 202 případů. Stále je to ale méně než na konci minulého týdne, kdy nárůst zrychloval na nedělních 305 nově nakažených, což byl nejvýraznější nárůst od začátku dubna.

„Pokud jde o Karvinou a karanténu, nemůžu vyloučit, samozřejmě, že pokud by došlo k nějakému zhoršení masivnějšímu, tak i toto může být varianta. Ale ne v tuto chvíli,“ řekl v České televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup českých občanů na své území Slovinsko, Lotyšsko, Estonsko a Kypr. Od soboty musí Češi po příjezdu do Slovinska do čtrnáctidenní karantény, pokud se neprokážou doklady o zaplaceném pobytu a také negativním testem na covid-19 starým maximálně 36 hodin. Průjezd zemí, přes kterou řada českých občanů cestuje do Chorvatska, bude dál možný bez zásadních omezení. V Lotyšsku je pro návštěvníky z Česka od pátečního odpoledne povinná dvoutýdenní karanténa, totéž je čeká v příštím týdnu v Estonsku. Na Kypru musejí Češi od pondělí předkládat negativní test na covid-19.

Slovinsko rozhoduje o zařazení země mezi bezpečné na základě toho, kolik osob se nově nakazilo koronavirem za posledních 14 dní. V Česku to k pátku bylo 17,89 osoby na 100 000 obyvatel. Pod hodnotou deset, což je pro Slovince limit pro zařazení mezi bezpečné země, bylo Česko naposledy 25. června. Aby se ČR držela pod deseti případy na 100.000 obyvatel kumulovaně za 14 dní, musí se denní průměr nakažených za dva týdny pohybovat mezi 75 a 80.

Česká vláda soudí, že rozhodnutí čtyř evropských zemí není objektivní, protože kromě Karvinska je epidemiologická situace v Česku klidná. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na twitteru uvedl, že i za pátek jsou nové případy ze známých ohnisek. „Drtivá většina z nich je v Karviné, tam evidujeme 56 nových hlášení, v Praze 12, což je o 4 méně než předchozí den, dále v Ostravě 11 a v Liberci deset. Na všech dalších místech jsou to jednotky případů,“ uvedl ministr

Na Karvinsku, kde se nákaza rozšířila mezi horníky firmy OKD, bylo za uplynulý týden zaznamenáno téměř 276 případů v přepočtu na 100 000 lidí. Druhý nejvyšší podíl nových případů nákazy na obyvatele za posledních sedm dní má sousední Frýdecko-Místecko s téměř 39 nakaženými na 100 000 obyvatel a třetí nejvyšší Ostravsko s necelými 37 případy. Následuje okres Kutná Hora, v kterém činí podíl nových případů nákazy na obyvatele za posledních sedm dní zhruba 22 na 100 000 lidí. U ostatních okresů v Česku podíl činí devět a méně případů na 100 000 obyvatel.

Počet provedených testů na koronavirus se tento týden do čtvrtka pohyboval kolem 4500 denně, v pátek bylo přes 4800 testovaných. Podíl nově zaznamenaných případů covidu-19 na počtu testů postupně klesal od pondělních 4,5 procenta až na středeční dvě procenta. Ve čtvrtek a v pátek pak opět stoupl na 2,9 procenta.

U většiny nemocných má covid-19 lehčí průběh, hospitalizovaných je podle údajů ministerstva zdravotnictví 132 pacientů, 14 je ve vážném stavu.

Zdroj: lidovky.cz, novinky.cz

Přejít nahoru