Kubek: Za každý den otevřených hospod zaplatíme

Za úterý přibylo v Česku přes 16 tisíc nakažených, což je dosud nejvíce od výskytu koronaviru v zemi během jara. Situace tak nejen, že není příznivá, ale podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je daleko horší. Nastupující třetí vlna bude podle něj tou dosud nejzávažnější, jakou Češi zažijí. Vláda podle Kubka „cynicky spoléhala na to, že to zdravotnictví zase zvládne.“

Úterní přírůstek infikovaných, který činí celkem 16 329 osob, je podle Kubka viditelným nástupem třetí vlny (přesné statistiky najdete zde). „Obávám se, že třetí vlna, která se rozjíždí, bude ještě závažnější než ta podzimní, a mrtvé budeme zase počítat na tisíce,“ sdělil prezident ČLK redakci CNN Prima NEWS.

Za naprostý krok vedle považuje vládní rozvolnění z kraje prosince, kdy se na zhruba dva týdny otevřely restaurace a obchody, přestože epidemie „nebyla pod kontrolou“. „Další trestuhodnou chybou bylo, že vláda nechala epidemii rozjíždět a přihlížela tomu. Opatření byla přijata až 27. prosince, tedy strašně pozdě,“ zmiňuje dále Kubek. (Jaká opatření začala v Česku platit v 5. stupni systému PES)

Paradoxem je podle šéfa ČLK také porovnání s jarem. V té době se Česko považovalo za premianta, neboť počty nakažených byly v porovnání s jinými zeměmi velmi nízké. Na jaře ale platila výrazně tvrdší omezení než nyní. Kubek dodává, že aktuální situace je mnohem závažnější, ale opatření jsou mnohem měkčí. „Jen hlupák dělá chyby dvakrát a vláda je opakuje znova a znova,“ doplnil.

Vláda cynicky spoléhala na to, že to zdravotnictví zase zvládne
Vánoční svátky by však nemusely situaci zhoršit. „Lidé sice chodí po návštěvách, ale zase nechodí tolik do práce, takže možná, že se to takto vykompenzuje, ale to je můj odhad,“ řekl Kubek pro CNN Prima NEWS.

Jedním dechem ale zároveň dodává, že začátkem ledna budou počty opět jen narůstat a do 10. ledna může být v nemocnicích až osm tisíc nakažených. „Zdravotníci už toho mají plné zuby a vláda cynicky spoléhala na to, že zdravotnictví to zase zvládne. Ten hazard je z mého pohledu neomluvitelný,“ komentoval pro CNN Prima NEWS vládní počínání šéf ČLK.

Proočkování necelého milionu lidí za čtvrtletí nestačí
Do hry sice nyní vstupuje nová proměnná v podobě vakcíny proti koronaviru, ta je nyní ale distribuována v takovém množství, že podle Kubka zatím nebude mít vliv. Prezident České lékařské komory redakci sdělil, že je potřeba mít proočkovaných alespoň dva a půl až tři miliony obyvatel z rizikových skupin, navíc během nadcházejících tří měsíců. (Nejčastější otázky spojené s očkováním)

Vláda má tak podle Kubka nyní hlavně za úkol dostat do země miliony dávek vakcíny a zbudování velkokapacitních center, respektive mobilních očkovacích týmů.

Kubek však vládní plán na očkování považuje za velmi chabý. „Vládní strategie schválená 22. prosince je strašně málo ambiciózní, počítá s tím, že se během prvního čtvrtletí nenaočkuje ani milion obyvatel, což nemůže stačit k tomu, aby se naše životy vrátily do normálu,“ dodal Kubek pro CNN Prima NEWS.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru