Povinné respirátory až od čtvrtka. 7,5 milionu roušek od státu dostanou soc. slabší

Povinnost nosit respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest bude platit až od půlnoci ze středy na čtvrtek. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Důvodem je podle Blatného horší epidemická situace se šířením britské mutace.

Respirátor či dvě roušky budou od čtvrtka povinné v obchodech, provozovnách služeb, v prostředcích i na zastávkách veřejné dopravy nebo v ambulancích.

Respirátor či jednu zdravotnickou roušku budou muset od čtvrka lidé nosit ve všech prostorách staveb či venku, když jsou rozestupy menší než 2 metry.

Výjimku z nošení respirátorů mají děti od 2 do 15 let, protože pro jejich obličej není většinou respirátor k dispozici, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Zároveň nadále nebude možné považovat za ochranu úst a nosu po domácku vyrobené masky.

Podomácky vyrobenou látkovou roušku lze nosit v ostatních budovách a venku ještě do konce února, upřesnil Blatný. Pak jen chirurgickou či respirátor. Na místech s nejvyšším rizikem (obchody, provozovny služeb, v prostředcích veřejné dopravy, ambulance) však musejí lidé nosit respirátor či dvě zdravotnické roušky již od půlnoci ze středy na čtvrtek, tam výjimka neplatí.

Děti musí od čtvrtka také nosit chirurgické roušky, povinný není respirátor. Podomácky vyrobené roušky ale nejsou možné, upřesnil ministr zdravotnictví Blatný.

Kabinet nepožádá o prodloužení nouzového stavu, i když skončí před platností pandemického zákona. Využil by zákon o veřejném zdraví, řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

Po 50 rouškách pro chudé, prosadila Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že 7,5 milionu roušek pro osoby ohrožené chudobou se bude distribuovat prostřednictvím potravinových bank a že se budou rozdávat každé osobě balení po 50 kusech roušek.

ZDROJ: Lidovky.cz, idnes.cz, čtk

 

 

 

Přejít nahoru