nova vyzva pro nemocnice

Nemocnice čelí nové výzvě. Přibývá v nich pacientů, kteří mají po covidu vážné obtíže

Vyléčením z covidu to nekončí. Pacienti se v některých případech po prodělaném onemocnění do nemocnic vracejí se závažnými obtížemi, které někdy i nevratně postihují srdce a plíce. Jejich stav často vyžaduje hospitalizaci, kterou mnozí z nich podstupují opakovaně. Nemocnice se na příval těchto pacientů již připravují a po celém Česku vznikají nové specializované kliniky.

Počet pozitivních pacientů v českých nemocnicích pomalu klesá a situace už zdaleka není tak dramatická jako na začátku jara, kdy zdravotnictví bylo na hraně svých kapacit. Zatímco vlna covidových pacientů pomalu ustává, lékaři si začínají všímat jiné vlny, která je znepokojuje. Čím dál častěji se do nemocnice dostávají lidé, kteří sice covid-19 prodělali před několika měsíci, ale stále je trápí někdy i vážné zdravotní komplikace. 

“Momentálně postupně klesá počet pacientů, kteří jsou přijímáni do nemocnice z důvodu akutně probíhajícího onemocnění covid-19. Bohužel jsme však nuceni čelit další výzvě a to jsou následné komplikace po prodělané nemoci. Zatím každý týden přijímáme několik pacientů s obtížemi vzniklými v souvislosti s onemocněním covid-19,” potvrzuje primář interního oddělení mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice Martin Polák. 

Podobně je tomu i v nemocnici v Jablonci nad Nisou, kde o postcovidové pacienty pečují už od podzimu minulého roku. Podle primáře interního oddělení Tomáše Vacka se tak nejedná pouze o záležitost několika posledních týdnů, kdy tlak akutních pacientů s onemocněním covid-19 opadá se zlepšující se epidemickou situací, ale nějakou dobu už přetrvává.

“Nevedu si přesnou statistiku, kolik postcovidových pacientů naší nemocnicí ať už v ambulantním, nebo hospitalizačním režimu prošlo, ale od počátku epidemie to budou jistě desítky. Jen v současné chvíli na je našem oddělení několik takových pacientů hospitalizováno,” říká Vacek. 

V závislosti na vážnosti potíží pacienty nemocnice buď hospitalizují, nebo problémy řeší ambulantní cestou a následnou odbornou péčí. Ačkoli jsou stále schopni pomoci drtivé většině pacientů, podle Vacka je léčba mnohdy obtížná a především dlouhá. “Zejména u pacientů, kteří se zotavili z těch nejtěžších forem nemoci, může péče trvat i několik měsíců a část z nich se pravděpodobně nikdy nevrátí do původního zdravotního stavu,” dodává. 

Pokračování článku (Zdroj: Aktualne.cz): Nemocnice čelí nové výzvě. Přibývá v nich pacientů, kteří mají po covidu vážné obtíže

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru