prvni zeme zprovoznika koronapas

První země zprovoznila koronapas. „Zase žiju skoro normálně.“

Se zavedením „koronapasu“ se Dánové vrací do kolejí předcovidového života. Skandinávská země je první v Evropě, která takový program naplno spustila.

Rezervace pro desetičlennou skupinu v restauraci na večeři? Návštěva fotbalového zápasu a následná oslava v baru? Cesta za poznáním do muzea? Dánové si mohou z aktivit jen vybírat. Pokud tedy mají koronapas.

Jde o osvědčení, kterým lidé v Dánsku dokládají negativní test ne starší než 72 hodin, prodělání covidu-19 v posledních šesti měsících nebo plnou vakcinaci, informoval web The New European. Doklad, jenž v zemi nyní otevírá dveře, sice může mít i papírovou podobu, primárně ale funguje skrze mobilní aplikaci MinSundhed, tedy „MojeZdraví“.

„Obrovský rozdíl“

Dánsko koronapasy zavedlo už 21. dubna a spolu s nimi i masivně rozvolnilo koronavirová opatření. Podle svědectví, s nimiž přišel britský list The Guardian, přinesl digitální doklad do života Dánů vítanou změnu.

„Je to obrovský rozdíl,“ uvedl pětadvacetiletý Casper Beckers ve frontě na koronavirový test před kodaňským Fórem v univerzitní čtvrti. „Všechny bary jsou otevřené a já se konečně mohu vídat s lidmi skoro jako normálně. Minule, když jsem byl v baru, tam bylo tak plno, že jsem si říkal, že je to trochu nezodpovědné.“

Co se večerního plánu týče, Beckers jej ve frontě konzultoval s přáteli přes WhatsApp. Začít chtěli zlehka v podniku s deskovými hrami, potom se přesunout do baru na koktejly.

Ve Fóru, někdejší koncertní hale, která nyní slouží jako testovací centrum, zaplul Dán do jedné z šedesáti budek. Strávil tam necelých deset minut a výsledek testu mohl očekávat do půl hodiny. Na telefonu mu nicméně blikl za pár minut.

Nadšení i kritika

Ačkoliv jsou reakce na koronapasy nadšené, najdou se i kritické hlasy. Majitelka podniku Spisebar 20 v kodaňské trendy čtvrti Nørrebro Tanya-Maria Solskovová deníku The Guardian řekla, že návrat zákazníků je „úžasný“. Kontrolovat ale různá potvrzení od různých výrobců testů zabere spoustu času.

„Málem to od nás vyžaduje přibrat sem pracovníka navíc. Myslím, že by nás měli v tomto ohledu finančně podpořit, protože to normálně není naše zodpovědnost a sami máme problémy poté, co nás zavřeli na čtyři a půl měsíce,“ uvedla Solskovová.

Pokračování článku (Zdroj): První země zprovoznila koronapas. „Zase žiju skoro normálně.“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru