Zvládneme naočkovat až 100 tisíc denně, tvrdí Blatný. Půlku z toho zvládnou praktici, musí být ale dostatek vakcín

Metodiku očkování proti covidu-19 po zapracování připomínek ve středu projedná na mimořádném jednání vláda. Schválí příslušná mimořádná opatření, řekl v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Kraje měly připomínkovat návrh do pátku, v pondělí jim byl představen a vznikly z toho další podněty. Očkováno bylo do víkendu zhruba 40 000 lidí. Až bude dost vakcíny, bude to až 100 000 denně, řekl ministr.

Definitivní verze strategie bude v konkrétní opatření převedena ve středu. „Připomínky budou zveřejněny do poledne zítřejšího dne (úterý) a do 18:00 budou zapracovány,“ řekl Blatný. Premiér

Andrej Babiš (ANO) bude navíc v úterý diskutovat o vakcinační strategii s izraelskými experty. Devítimilionový Izrael je považován za premianta v očkování, vakcínu tam už dostalo přes milion lidí. Česko ve srovnání na 100 000 obyvatel očkuje méně než Německo (0,57) a Polsko (0,50) a více než Slovensko (0,36) a Rakousko (0,06).

Data o dodávkách vakcín chce i přes kritiku české ministerstvo zdravotnictví zveřejňovat jen jednou týdně poté, co dorazí další dodávka vakcíny. „Tato data budou dávána do korelace s tím, co bylo použito. Cílem je, aby než přijde další dávka, bylo vyočkováno maximum nebo ideálně všechno, co bylo dodáno,“ uvedl Blatný. Poslední oficiální údaje ze čtvrtka uvádějí 19 980 očkovaných do středy, premiér o víkendu hovořil o 40 000.

Zrychlení současného tempa očkování je podle Blatného podstatou právě dokončovaného metodického pokynu. Nyní se očkuje zejména v 31 nemocnicích, kde vakcínu dostávají zdravotníci nebo záchranáři, a v domovech pro seniory. „Reálné je očkovat v případě, že bude dostatek vakcín, až 100 000 lidí denně,“ řekl ministr. Podle něj z toho 50 000 zvládnou praktičtí lékaři ve svých ordinacích.

Ještě z pondělního jednání se zástupci krajů podle Blatného vzešly další připomínky k metodice očkování. „Nejčastější připomínka byla, že všichni chtějí být první,“ dodal. Česká lékařská komora nebo například Sdružení ambulantních specialistů v připomínkách žádaly, aby prioritu měli všichni zdravotníci, s čímž ministr souhlasí. Objevily se také požadavky na přednostní očkování městských strážníků nebo dobrovolných hasičů.

Skupina s nejvyšší prioritou, kde jsou kromě zdravotníků také lidé nad 80 let, je podle ministra 700 000 lidí. Do konce února má do Česka dorazit zhruba 640 000 dávek vakcíny, při započítání šesté dávky z lahvičky od Pfizer/Biontech až 712 000 dávek. „Dále navyšovat tuto skupinu by nebylo ani smysluplné, protože těch dávek tolik ani nebude. Je to snaha co nejefektivněji využít vakcínu, protože to pomůže nám všem,“ doplnil.

Řada dalších připomínek se podle Blatného týkala ekonomické oblasti, zejména provozu velkokapacitních center, nebo IT. Kraje také podle něj v pondělí dostaly přístupové klíče do rezervačního systému pro očkování, aby si ho mohly vyzkoušet.

Zdroj: čtk, lidovky.cz

Přejít nahoru