27. prosince začneme očkovat proti covidu, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že v pondělí schválená vakcína proti covidu-19 od firmy Pfizer by měla dorazit do ČR 26. prosince večer. Půjde o 9750 dávek. Jedná se o další dodávce, která by mohla být doručena do konce roku. Celkem má Česko objednány čtyři miliony dávek vakcíny pro dva miliony osob. Očkovat se začne 27. prosince.

Vakcínu v pondělí schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), rozhodnutí musí ještě potvrdit Evropská komise. „Evropská komise by mohla zasednout možná ještě zítra večer. Je to víceméně formální záležitost,“ uvedl Babiš.

Případný návrh na přesun do páté úrovně PES projedná vláda ve středu. Pokud ho Blatný navrhne, opatření proti covidu by chtěl zpřísnit 25. prosince.

„V 15 hodin Evropská léková agentura oznámila, že schválila vakcínu firmy Pfizer, teď běží 24 hodin lhůta pro jednotlivé státy, které mohou mít dotaz nebo další věci, které by mohly proces narušit, ale to si nemyslím, myslím, že na to všichni čekáme. EK by mohla zasednout ještě zítra večer,“ uvedl premiér Andrej Babiš. Začít očkovat se podle něj má 27. listopadu. Dodal, že Česko jedná o další dodávce vakcíny do konce letošního roku. „Má být dojnásobně vyšší asi 19 500 vakcín,“ uvedl Babiš. Zatím má do konce roku, konkrétně 26. listopadu, do Česka dorazit necelých deset tisíc vakcín.

Fakultní nemocnice Brno čeká v neděli 5000 vakcín na covid-19

Fakultní nemocnice Brno očekává v neděli dodávku 5000 vakcín na nemoc covid-19. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Část půjde na očkování zaměstnanců nemocnice, část dalším nemocnicím v kraji. Očkování by měl v nemocnici podstoupit i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle Plaché by měla do České republiky dorazit vakcína v sobotu. V neděli se vydá zásilka z Prahy do Brna. „Přivezou nám prvních 5000 vakcín. Asi 2100 půjde pro naše zaměstnance, 2000 dostane Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně,“ uvedla Plachá.

Blatný: Veřejnost se bude moci očkovat od února

Jako první dostanou vakcíny zdravotníci a integrované složky, následně senioři v domovech. „Od února bude mít možnost se o vakcíny přihlásit širší veřejnost,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Dodal, že i v tomto případě dostanou přednost lidé z rizikových skupin, především pak senioři.

Zdroj: lidovky.cz, seznamzpravy.cz
Přejít nahoru