Zavřete dětská hřiště, vyzývá vláda

Omezení volného pohybu by se mohlo dotknout i těch nejmenších. Vláda obcím doporučila, aby na tři týdny uzavřely dětská hřiště. Jak s tím jednotlivé obce naloží, ještě není jasné.

Plná dětská hřiště se v řadě měst stala jedním ze symbolů pandemie, protože při různých omezeních volného pohybu byla jedním z mála míst, kde mohli rodiče s dětmi trávit volný čas na čerstvém vzduchu.

Vláda by však od pondělí ráda viděla uzavřená i dětská hřiště. V pátečním usnesení o krizových opatření to doporučila jejich provozovatelům.

„Vláda důrazně doporučuje provozovatelům dětských hřišť, včetně obcí, uzavřít prostory dětských hřišť,“ píše se na konci opatření, které od 1. do 21. března zakazuje volný pohyb mezi jednotlivými okresy.

Vládní doporučení se objevilo až ve finální verzi vládního nařízení, ministři o něm po jednání kabinetu na tiskové konferenci neinformovali. Řada obcí, které ještě nařízení nenastudovaly, o něm tak ani neví.

Jak to budou radnice řešit, většina z nich ještě netuší. „Je dost možné, že se vedení města dohodne až v pondělí ráno, vzhledem k tomu, že jde o doporučení a ne nařízení,“ uvedla mluvčí Michaela Dědková z radnice v Trutnově, který patří k nejpostiženějším okresům v Česku a je už druhý týden uzavřený pro lidi odjinud.

Jisto však už mají v Praze, kde podle radního Víta Šimrala (Piráti) zavírat hřiště určitě nebudou. Budou spíš apelovat na zodpovědnost rodičů a dodržování rozestupů. „Děti nemůžou pořád jen sedět doma a potřebují pohyb na čerstvém vzduchu,“ uvedl Šimral.

Radnice v Hradci Králové, jejíž Technické služby provozují desítky hřišť po celém krajském městě, bude vládní doporučení nejspíš řešit také až v pondělí. „V tuto chvíli zatím nemáme oficiální pokyny, jak v této věci postupovat. Způsob provedení tohoto opatření budeme spolu se zástupci odboru majetku, technickými službami a městskou policí řešit hned v pondělí,“ potvrdil nový radní pro městský majetek Pavel Marek (ANO).

V předběžném kontaktu s městskými organizacemi však už od víkendu je. „Pakliže bude třeba provádět určité kroky, již dnes mám přislíbeno od Technických služeb, že mohou hřiště řádně uzavřít či jinak zabezpečit a vyvěsit zde informační cedule. Stejně tak jsem v kontaktu i s městskou policií, která je připravena tato místa sledovat a starat se o to, aby zde nedocházelo k porušování vládních nařízení,“ dodal.

V Náchodě hřiště nejspíš neuzavřou, neboť to podle mluvčí radnice Niny Adlof není ani možné. „Dětská sportoviště i dětské dopravní hřiště už jsou uzavřeny. Co se týká malých dětských hřišť po městě, třeba těch s pískovišti, tak je technicky nereálné je uzavřít. Jedná se o doporučení, stejně to budou muset vnímat i občané,“ vysvětlila.

U volnočasových aktivit kabinet zpřísnil i pohyb po jednotlivých regionech. Lidé, kteří jdou na procházku, nebo si zasportovat, se od pondělí nově budou muset držet pouze v katastru své obce.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Přejít nahoru